Zmieniamy małą łazienkę… na trochę większą

Nawet jeśli duża łazienka pozostaje tylko w sferze naszych marzeń, a rzeczywistość obdarowała nas metrażem mocno odbierającym od wymarzonego możemy pokusić się o kilka zmian… Bez kompleksowego remontu, dzięki kilku sprawdzonym sposobom optycznie powiększymy łazienkę przybliżając ją choć trochę do naszych oczekiwań. 

Mała łazienka wymaga od nas szczególnej staranności w jej aranżacji. Powiększenie łazienki kosztem innego pomieszczenia nie zawsze jest możliwe, a tym bardziej praktyczne. Połączenie funkcjonalności  i estetyki, gdy do dyspozycji mamy  bardzo ograniczoną przestrzeń to zadanie wyjątkowo trudne. Ważna jest odpowiednio dobrana armatura, kolorystyka, faktura i rozmiar płytek, czy choćby oświetlenie.

Zmieniamy na „większe”
Jeżeli planujemy pełną metamorfozę łazienki warto pokusić się o odpowiedni wybór armatury – mniejsze modele, przeznaczone do małych wnętrz, montowane w narożniku pomieszczenia  to znaczna oszczędność miejsca. Rezygnacja z wanny na rzecz kabiny prysznicowej to również kilka centymetrów więcej wolnej przestrzeni, jeśli jednak nie wyobrażamy sobie wieczoru bez odprężającej kąpieli – wybierzmy wannę asymetryczną, zajmie mniej miejsca od modeli prostokątnych. Istotną rolę odgrywa również wybór kolorystyki i wielkość płytek.

W małych wnętrzach idealnie sprawdzą się jasne, pastelowe barwy – biel, ercu, delikatne zielenie czy rozbielone błękity. Zrezygnujmy z wyrazistych, barwnych wzorów – wprowadzą one niepotrzebny chaos w aranżacji. Zestawienie odpowiednich kolorów umożliwi nie tylko optyczne powiększenie łazienki, ale także w zależności od zamierzonego efektu – poszerzenie, wydłużenie lub podwyższenie pomieszczenia. Przy małej łazience stosowanie zbyt dużych płytek nie jest wskazane, zaburzają one proporcje przytłaczając swoją wielkością niedużą powierzchnię pomieszczenia.

Sprytny pomysł na powiększenie naszej łazienki

Sprytny pomysł na powiększenie naszej łazienki

W każdej łazience warto zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania kosmetyków i środków czystości – w małej to konieczność by uniknąć optycznego bałaganu. Wybierając szafki do łazienki postawmy na prostotę formy i połyskliwe, odbijające lub przepuszczające światło materiały. Transparentne, półprzezroczyste drzwiczki sprawią, iż mebel wyda się lżejszy i mniej masywny. Ważną rolę w łazience odgrywa także oświetlenie. Odpowiednia gra światłem jest szczególnie istotna gdy w naszej łazience nie ma okna zapewniającego naturalne oświetlenie. Jeśli pragniemy optycznie powiększyć przestrzeń zrezygnujmy z jednego, centralnego źródła światła – lepszym wyborem będzie zainstalowanie kilku punktów świetlnych. Ze względów funkcjonalnych bardzo ważne jest oświetlenie przy umywalce. Lampy powinny być tak zainstalowane by zapewnić równomierne oświetlenie twarzy bez efektu „oślepiania”.

„Lustrzane iluzje”
Lustro potrafi zdziałać cuda we wnętrzu sprawiając, że wyda się ono większe niż w rzeczywistości. Najlepszy efekt uzyskamy wieszając je na wprost wejścia do łazienki lub na przeciwległych ścianach pomieszczenia. Jeśli do tej pory nasza łazienka mogła się pochwalić jedynie lustrem nad umywalką pokuśmy się o jeszcze jedną lustrzaną „taflę”. Jej zamontowanie nie wymaga kucia ścian, czy wiercenia  w kafelkach – wystarczy odpowiedni klej o wysokiej sile spajania, taki jak Fix All Classic czy Fix All High Tack firmy Soudal.

W przypadku Fix All High Tack wysoka siła spajania początkowego i doskonała przyczepność do wszystkich podłoży budowlanych, w tym również do luster i ścian lustrzanych umożliwia mocowanie nawet ciężkich tafli lustrzanych bez konieczności dodatkowego ich podpierania. Praktycznie bezwonny i neutralny chemicznie pomoże nam dokonać łazienkowej metamorfozy nawet gdy temperatura „za oknem” nie sprzyja wietrzeniu pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek, poza tradycyjnymi lustrami, są także szafki z lustrzanymi drzwiczkami. Oprócz optycznego powiększenia wnętrza zyskujemy dodatkową możliwość przechowywania drobiazgów i niewielkich przedmiotów. Im mniej rzeczy jest na widoku tym lepiej – kosmetyki pozostawione na zewnątrz będą się odbijały w lustrach dając wrażenie nieporządku.
Trików aranżacyjnych umożliwiających optyczne powiększenie małej łazienki jest kilka, nawet jeśli żaden z nich nie przyniesie nam dodatkowych metrów kwadratowych do wykorzystania warto zadbać o dobrą iluzję…

Leave a Reply