W samym środku gęsto porośniętego drzewami parku w Japonii powstał betonowy dwukondygnacyjny dom o prostej przypominającej kartonowe pudełko formie. Budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Shinichi Ogawa & Associates został pomyślany z właściwym dla japońskiej tradycji szacunkiem dla otaczającej go natury. Brutalistyczna bryła doskonale wpisała się w kontekst porośniętego drzewami górskiego otoczenia, a panoramiczne okna, które częściowo zastąpiły elewację dały mieszkańcom domu intensywne poczucie jedności z naturą.
Modernistyczna architektura w krajach Dalekiego Wschodu nigdy nie pozostawała w sprzeczności z lokalnymi tradycjami oraz środowiskiem naturalnym. Poprzez nadanie budynkowi przez architekta właściwej formy, piękno przyrody może zostać wręcz spotęgowane i tym samym bliższe człowiekowi. Doskonale wkomponowana w górski i zalesiony krajobraz M Residence to jeden z przykładów bardzo udanego flirtu z naturą.
Zatarte granice
Ze względu na spektakularny widok, południowa elewacja M Residence została wyposażona w ogromne przeszklenia. Praktycznie cała ściana została zastąpiona przesuwnymi skrzydłami szwajcarskich okien PanoramAH! Dzięki temu zabiegowi mieszkańcy rezydencji mogą cieszyć się niczym nie zakłóconym widokiem na drzewa otaczające dom. Efekt jedności z naturą można spotęgować po rozsunięciu szyb, kiedy następuje całkowite zjednoczenie wnętrza domu z jego otoczeniem. Piękny widok za oknami staje się wtedy najbardziej dekoracyjną częścią wystroju ascetycznie urządzonego wnętrza.
Relaks z widokiem
Sypialnie gospodarzy i salon w M Residence zostały umieszczone na piętrze. Był to zabieg celowy, ponieważ dzięki temu znalazły się one na wysokości czubków drzew. To sprawiło, że są one niemal na wyciągnięcie ręki.
Na tym samym poziomie został również umiejscowiony minimalistyczny salon kąpielowy z zapierającym dech w piersiach widokiem na zieleń i dalsze pasmo górskie. Jedynym meblem jest tam wanna o prostym, surowym kształcie, która jednocześnie jest na tyle głęboka, że można się w niej zanurzyć po samą szyję. W japońskiej tradycji, taka wanna nie służy do mycia, lecz do… relaksu. Dzięki przeszklonej ścianie i niesamowitemu widokowi za oknem kąpiel w gorącej wodzie staje się nie tylko cielesną przyjemnością, ale też duchową.
Światło dzienne, wpuszczane poprzez panoramiczne okna do środka budynku doskonale rozjaśnia pomieszczenia.
Surowa żelbetowa skorupa, z której został wykonany budynek jest odporna na zmienne warunki pogodowe, takie jak na silne podmuchy wiatru czy wilgoć i gęsta mgła. Z biegiem czasu jej powierzchnia będzie się w sposób naturalny różnicować i tym samym wizualnie jeszcze bardziej zintegruje się ze swoim leśnym otoczeniem.
Wielkoformatowe okna PanoramAH!, które zostały wykorzystane w M Residence posiadają najwęższe z możliwych (2 cm) profile aluminiowe, które po zamontowaniu stają się całkowicie niewidoczne. Pojedyncza tafla może osiągnąć wysokość nawet 6 m wysokości. Skrzydła szklane wyposażone są w napęd elektryczny, który umożliwia bezproblemowe przesuwanie oraz zintegrowanie ich sterowania z systemem inteligentnego domu. Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie liczby elementów przesuwnych, które wykonywane są w zestawach od jednego do czterech torów jezdnych. W pojedynczej ramie może znaleźć się dowolna liczba komponentów (elementy stałe, przesuwne lub obrotowe). Możliwe jest również wykorzystanie w pełni rozsuwanych elementów narożnych oraz całkowite ukrycie szyb w ścianie.
Okna PanoramAH! wykonywane są na indywidualne zlecenie inwestora i można je zamówić także w Polsce. Oficjalnym dystrybutorem okien PanoramAH! na nasz kraj jest firma SWISSTEC sp. z o.o. z Wrocławia.