Czerwone ściany – nie bójmy się, nie gryzą!

Z czym kojarzy się czerwień? W naszym kręgu kulturowym to kolor miłości, namiętności, pasji. Jest to także elegancka, odświętna barwa. To również kolor odważny, który zdaje się wręcz krzyczeć „zauważ mnie!”. Nabierzmy więc odwagi i zaprośmy czerwień do swojego wnętrza.

Czerwony budzi jednak nie tylko „uczuciowe” skojarzenia. To także kolor odświętny i uroczysty. Nic dziwnego zatem, że na wystawach sklepowych pojawia się obficie w okolicach Bożego Narodzenia i Walentynek. Na szczęście aranżacje wnętrz z użyciem soczystej czerwieni mogą cieszyć nasze oko przez cały rok.

Aranżacja salonu na czerwono

Czerwone ściany w salonie to świetna propozycja dla młodych, energicznych osób – singli i nie tylko. Aranżacja salonu z czerwienią w roli głównej  mówi bardzo dużo o jego mieszkańcach. Od razu widać, że to miejsce w którym żyje się, pracuje i prowadzi życie towarzyskie – wszystko na full.

aranzacja salonu nowoczesna

Coś dla młodych, szybkich i energicznych, fot. Dulux

Nie bójmy się niepokojących, wręcz psychodelicznych obrazów na ścianach – spokojne, klasyczne malarstwo tu nie pasuje – dałoby wręcz kiczowaty efekt.

aranzacja salonu detal

Aranżacja salonu to też dodatki i obrazy na ścianach - powinny pasować do całości, fot. Dulux

Czerwona aranżacja salonu ma różne oblicza. Może być dystyngowana i spokojna – wówczas wybierzmy łagodny odcień czerwieni, wpadający w koralowy. W połączeniu z klasycznymi elementami aranżacyjnymi – kominkiem i stylizowaną ramą lustra – dają prawdziwie królewską aranżację.

aranzacja slaonu koralowy

Królewska aranżacja - z użyciem odcienia czerwieni wpadającego w koralowy, fot. Dulux

Równie dobrze sprawdza się aranżacja wnętrza z użyciem czerwieni wpadającej w tonację malinową. To już zupełnie inna czerwień – trochę niespokojna, lecz zarazem wesoła. Tak urządzony salon jest jak obietnica dobrej zabawy.

aranzacja salonu malinowa czerwien

Malinowy odcień czerwieni jest obietnicą imprezowego nastroju, fot. Dulux

Co, jeżeli stchórzyliśmy przed czerwienią? Nie wszystkie ściany wewnętrzne musimy malować na ten kolor. Na początek wystarczy jedna. Z pewnością na użyciu czerwieni skorzystają aranżacje wnętrz inspirowane orientem i Dalekim Wschodem. Tu również sprawdzi się metoda małych kroków – zacznijmy od stylizowanej lampy.

aranzacja salonu orient

Czerwony możemy wprowadzać małymi krokami, detal po detalu, fot. Dulux

Aranżacja sypialni z użyciem czerwieni

Powszechnie uważa się, ze czerwień drażni, niepokoi, utrudnia relaks i zasypianie. Czas skończyć ze stereotypami. Zastanówmy się, czy rzeczywiście czerwone ściany wzbudzają w nas niepokój? Czy też  może czujemy go dlatego, że stereotypowo kojarzymy czerwień z rozdrażnieniem i niejako wmawiamy go sobie? Tak czy inaczej, pozbądźmy się stereotypów. Efekt, jak daje aranżacja sypialni na czerwono z pewnością jest tego wart.

aranzacja sypialni czerwony

Czerwien w sypialni utrudnia zasypianie...prawda czy stereotyp? fot. Dulux

Czerwona aranżacja kuchni

Jeszcze kilka lat temu aranżacje kuchni Polaków utrzymane były w dwóch tonacjach – brązowej, z przewagą drewna i czarno-białej, minimalistycznej. Obecnie jest to jednak przeszłość. Aranżacja kuchni w mocnych, odważnych kolorach nie uchodzi już za ekstrawagancję. Czerwień jest tu jak najbardziej na równych prawach. Zaskakująco dobre połączenie to wpadająca w koralowy czerwień na ścianach i białe oldschoolowe meble niczym ze starego baru mlecznego.

aranzacja kuchni czerwien

Czerwone ściany w kuchni już od dawna nie budzą kontrowersji, fot. Dulux

Powyższe aranżacje wnętrz powinny nas przekonać do odrobiny czerwonego szaleństwa. Choć czerwień nadaje wnętrzu młodego ducha, nie jest to kolor tylko i wyłącznie dla młodych osób. Jak widać, ma tyle twarzy, ze możemy wybrać taki wariant, jaki najbardziej pasuje do naszego charakteru i tempa życia.

Autor: Magdalena Fryźlewicz

Leave a Reply