Dziurawiec na poprawę nastroju…

Dziurawiec, zwany również zielem świętojańskim, jest byliną, którą spotkać można na polach i łąkach. Jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych ziół, ze względu na swoje liczne właściwości. Sprawdź zastosowanie tego ziela i stosuj go na lepsze samopoczucie…

Depositphotos 277650054 s 2019

Dziurawiec kwitnie od początku czerwca do września. W tym czasie zbiera się ziele i poddaje procesowi suszenia. Co ciekawe, roślina ta była stosowana już w starożytności, ze względu na liczne właściwości.

Właściwości lecznicze dziurawca

Dziurawiec doskonale radzi sobie w schorzeniach dróg żółciowych i żołądka, a także w stanach zapalnych błony śluzowej jelit i żołądka. Stosuje się go w przypadku braku apetytu, bólach brzucha, biegunce czy wzdęciach. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie umiejscowione w przewodzie pokarmowym.

Ponadto roślina ta wykazuje działanie przeciwdepresyjne i uspokajające. Poleca się więc go w stanach niepokoju i wyczerpania nerwowego. Stosuje się go też u dzieci, które maja lęki nocne.

Wyciąg z dziurawca natomiast stosowany jest w przypadku zaniku pigmentu skóry, czyli bielactwa. Lecząc to schorzenie, podaje się środki doustne na bazie wyciągu z dziurawca oraz smaruje olejem z dziurawca miejsca chorobowo zmienione.

Herbatka z dziurawca

Zimą warto pić herbatkę z dziurawca, bo koi nerwy i działa ochronnie na wątrobę.

Przepis:

Łyżkę ziela wystarczy wsypać do filiżanki, zalać gorącą (ale nie wrzącą) wodą i poczekać kwadrans, aż się zaparzy, a następnie przecedzić.

Filiżankę herbaty z dziurawca można pić 2-3 razy dziennie przed posiłkiem (co jest zalecane wówczas, jeśli ma działać żółciopędnie lub pobudzić apetyt) lub po jedzeniu w pozostałych przypadkach. Jeśli zależy Ci na jej działaniu uspokajającym, warto ją pić wieczorem, przed snem. Nie należy jednak przesadzić z jej ilością.

Depositphotos 11575598 s 2019

Leave a Reply