Technologia bliżej nas już od 125 lat

Zagorzały myśliwy o pacyfistycznym nastawieniu, utalentowany konstruktor oraz ojciec sześciorga dzieci – taki właśnie był Robert Bosch. Pasję i zaangażowanie, które ten wynalazca i wizjoner wykazywał w sferze prywatnej i zawodowej, widać do dziś w nowoczesnych i podnoszących komfort życia urządzeniach.

Z okazji przypadającego w tym roku 125-lecia założenia koncernu oraz 150 urodzin jego twórcy warto przypomnieć osiągnięcia firmy Bosch w dziedzinie sprzętu gospodarstwa domowego – tak bliskiej każdemu z nas.

Przez wiele lat głównym przedmiotem działalności założonego dokładnie 11 listopada 1886 roku w Stuttgarcie „Warsztatu mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki” była technika samochodowa. To właśnie Robert Bosch (1861-1942) i jego inżynierowie udoskonalili na przełomie XIX i XX stulecia zapłon elektromagnetyczny, który dzięki wprowadzonym przez nich innowacjom błyskawicznie podbił międzynarodowe rynki i stał się solidną podstawą sukcesu firmy. Wkrótce miliony aut na całym świecie były wyposażone nie tylko w zapłony, lecz także rozruszniki, klaksony, hamulce, systemy oświetlenia i kierunkowskazy opracowane w Stuttgarcie.

Robert Bosch

(Robert Bosch (1861-1942))

AGD marki Bosch: recepta na trudne czasy

Wybuch I wojny światowej zahamował gwałtowny rozwój firmy w skali globalnej. Jednym z następstw konfliktu było bowiem odcięcie od światowych rynków oraz przejęcie przez państwa walczące z Niemcami majątku i patentów należących do zagranicznych oddziałów grupy Bosch. Negatywne konsekwencje miał również silny kryzys, który od połowy lat 20. nękał europejską branżę motoryzacyjną. Odpowiedzią Boscha na tak poważne wyzwania było rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa i wyjście poza branżę motoryzacyjną. Pozwoliło to w krótkim czasie odbudować i umocnić pozycję firmy. W tym też momencie rozpoczyna się historia sprzętu gospodarstwa domowego tej marki, dzięki któremu Bosch gości dziś w milionach domów na całym świecie.

Dobry duch każdej kuchni”

Wiosną 1933 r. na targach w Lipsku zaprezentowano pierwszą lodówkę Bosch, która intrygowała nietypowym, okrągłym kształtem. O wyborze takiej właśnie formy zadecydowały względy produkcyjne oraz energooszczędność, czyli element, który do dziś wyróżnia urządzenia tej marki. Na ówczesnym etapie rozwoju technicznego okrągły kształt umożliwiał bowiem umiejscowienie systemu chłodzącego w sposób pozwalający na efektywniejsze wykorzystanie energii. Ponieważ jednak zdania na temat wzornictwa tego 60-litrowego modelu były podzielone, wkrótce Bosch zaprezentował większe urządzenia (o pojemności 90 i 120 litrów), przypominające kształtem szafkę. Warto podkreślić, że już w tamtym okresie wyróżnikiem AGD marki Bosch była innowacyjność – chłodziarki z wewnętrznym oświetleniem i przestawianymi półkami pojawiły się w ofercie firmy na przełomie 1938 i 1939 r.

pierwsza lodowka bosch1

(Pierwsza lodówka firmy Bosch)

Początki pralek były równie ciekawe. W 1949 roku Bosch wprowadził na rynek urządzenie, które usuwało brud za pomocą drgań. Ponieważ należało je przykręcić lub przytrzymać nad balią z wodą, pranie przypominało trochę obsługę miksera. W 1958 roku pojawił się model W5, który można uznać za pierwszą pralkę Bosch z prawdziwego zdarzenia. I choć maszyna ta nie pozwalała na odwirowywanie odzieży, i tak stanowiła olbrzymi postęp w stosunku do wcześniejszych rozwiązań. Natomiast od 1960 r. klienci mogli się zaopatrzyć w całkowicie automatyczną pralkę Bosch (model WVA5), która umożliwiała pranie, płukanie i wirowanie.

kuchnia matka z dzieckiem

(Pierwsza z prawdziwego zdarzenia pralka Bosch)

Innowacje spod znaku Bosch można by jeszcze długo wymieniać. Z ważniejszych osiągnięć warto wspomnieć o pierwszym robocie kuchennym (rok 1952), zmywarce do naczyń (rok 1964) czy chłodziarkach bez freonu (początek lat 90.). W roku swego jubileuszu Bosch może się pochwalić najbardziej oszczędnymi i cichymi na świecie zmywarkami, lodówkami i pralkami, jak również bogatą ofertą supernowoczesnych płyt grzejnych oraz drobnego AGD. Ich najwyższa jakość stanowi odzwierciedlenie ideałów Roberta Boscha, który przez całe życie kierował się zasadą „wolę stracić pieniądze niż Wasze zaufanie”.

bosch agd

(Asortyment AGD firmy Bosch jest bardzo szeroki)

Leave a Reply