Zrób sam pachnące świętami słoiczki

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Oprócz przystrajania domu ozdobami, warto zadbać także o świąteczny zapach. Cynamon, pomarańcze, goździki czy świerk – to aromaty, które pozwolą nam jeszcze bardziej poczuć ten wyjątkowy czas. Zobacz, jak krok po kroku przygotować świąteczny zapach do domu z naturalnych składników.

Na sklepowej półce z pewnością znajdziemy jakiś świąteczny zapach, ale… żaden z nich nie będzie tak unikalny jak ten, który stworzymy samodzielnie, w domowym zaciszu. Co więcej, będzie on tańszy i zdrowszy – bo wykonany z naturalnych produktów – olejków eterycznych i sody oczyszczonej.

Czego potrzebujemy?

Podstawą w stworzeniu świątecznego zapachu są olejki eteryczne: cynamonowy, goździkowy, pomarańczowy i świerkowy lub sosnowy oraz soda oczyszczona. Inne, potrzebne nam rekwizyty to kawałki przewiewnego materiału – najlepiej lnu lub bawełny, wstążka lub sznurek oraz szklane bądź metalowe małe naczynia. Mogą to być słoiczki po kremach, czy małe puszki po herbacie.

olejki eteryczne

Olejki eteryczne Optima PLUS

Dekoracyjne, pachnące słoiczki

Do przygotowanego naczynia (w zależności od wielkości) wsypujemy dwie lub trzy łyżki sody oczyszczonej i dodajemy kilka kropli wybranych olejków eterycznych. Następnie przykrywamy je kawałkiem materiału i przewiązujemy wstążką lub sznurkiem. Potrząsamy, aby wydobyć zapach i stawiamy np. na parapecie. W sezonie grzewczym dzięki ciepłu kaloryferów zapach będzie bardziej intensywny. W zależności od rodzaju naczynia, do którego wsypujemy domowy zapach, możemy go użyć jako dekoracji mieszkania.

Co roku z niecierpliwością wyczekujemy Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki samodzielnie przygotowanym zapachom do domu możemy jeszcze łatwiej wczuć się w ten magiczny czas. Cynamon i goździki przywołają na myśl przepyszne babcine pierniczki, a sosna lub świerk spotęgują zapach świątecznego drzewka. Zapach pomarańczy odświeży natomiast wspomnienia beztroskiego dzieciństwa – mówi Małgorzata Wysokińska, właścicielka marki naturalnych olejków eterycznych Optima PLUS.

Woreczki zapachowe

W zależności od preferowanej dekoracji świątecznej, słoiczki możemy zastąpić woreczkami. Z materiału wycinamy kwadraty, o boku ok. 8 cm. Nie muszą być one idealnie równo wycięte. Na środek materiału nasypujemy 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie dodajemy ok. 5-6 kropli ulubionego olejku eterycznego. Wszystkie rogi składamy, tak aby powstał woreczek i zawiązujemy sznurkiem lub wstążką. Potrząsamy woreczek z zawartością – i gotowe!

Aromatyczna świeca dla zaawansowanych

Innym sposobem na uzyskanie świątecznego zapachu w domu jest przygotowanie świecy. Do jej wykonania potrzebujemy małego, szklanego słoiczka, olejku eterycznego, masła shea, oleju kokosowego oraz bawełnianego sznurka i wykałaczki. – Masło shea i olej kokosowy rozpuszczamy w kąpieli wodnej w stosunku 1:1. Następnie przelewamy je do słoiczka i wkładamy bawełniany sznurek zaczepiony za pomocą wykałaczki. Gdy temperatura tłuszczów nieco spadnie (do ok. 40 stopni Celsjusza), dodajemy kilka kropel olejku eterycznego. Słoiczek wkładamy do lodówki, do momentu zastygnięcia tłuszczów i gotowe. Zapalona świeczka nie tylko nadaje przyjemny zapach, ale także tworzy wyjątkowy nastrój – radzi właścicielka marki Optima PLUS. 

Optima PLUS olejek eteryczny cynamonowy

Optima PLUS, olejek eteryczny cynamonowy

Optima PLUS olejek eteryczny pomaranczowy

Optima PLUS, olejek eteryczny pomarańczowy

Optima PLUS olejek eteryczny sosnowy

Optima PLUS, olejek eteryczny sosnowy

Leave a Reply