Czy w łazience można mieć rośliny?

Uprawa kwiatów w łazience jest możliwa. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie okazy się tam odnajdą. Wilgotne i ciepłe wnętrze z ograniczonym dostępem do światła nie sprzyja rozwojowi wielu roślin. Które gatunki można tam umieścić?

Kwiaty do łazienki – czy to dobry pomysł?

Kwiaty w łazience to ciekawy trend, który cieszy się popularnością przede wszystkim wśród fanów stylizacji typu urban jungle, boho czy vintage. W nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach zielone akcenty również goszczą coraz częściej.

Uprawa roślin w łazience może wydawać się kontrowersyjnym pomysłem, ponieważ w tym pomieszczeniu występują specyficzne warunki. Zazwyczaj w ubikacji nie ma naturalnego światła słonecznego lub jest go niewiele. Dodatkowo panuje tam wysoka wilgotność powietrza, a jego temperatura podnosi się podczas kąpieli.

Jednak wilgoć, ciepło czy ograniczony dostęp do światła nie są przeszkodą do uprawiania niektórych gatunków roślin. Można powiedzieć, że część z nich nie tylko toleruje owe warunki, ale wręcz ich pożąda. O jakich kwiatach mowa?

W łazienkach sprawdzają się głównie rośliny tropikalne, bo wysoka wilgoć czy wysoka temperatura nie są dla tych gatunków straszne, ponieważ naturalnie rosną one w podobnym otoczeniu.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre z nich lubią półcień, a inne wymagają odpowiedniego oświetlenia. Dlatego kwiaty łazienkowe dzieli się na dwie grupy. Mowa o gatunkach, które sprawdzą się w pomieszczeniu z oknem i tych, które poradzą sobie w ciemnym wnętrzu.

Kwiaty do łazienki z oknem – jakie rośliny wybrać?

Monstera to najpopularniejszy kwiat doniczkowy, który można uprawiać w łazience z oknem. Podstawowe wymagania tej rośliny to:

  • wysoka wilgotność powietrza;
  • obfite podlewanie;
  • ekspozycja na rozproszone światło.

Ten ostatni aspekt sprawia, że monstera musi rosnąć we wnętrzu z oknem. Brak odpowiedniej ilości promieni słonecznych nie pozwala jej się prawidłowo rozwijać, co doprowadzi do jej zwiędnięcia.

W łazience z oknem warto posadzić także skrzydłokwiat. Ta roślina doniczkowa potrzebuje jasnego stanowiska, ale nie lubi, gdy światło o silnym natężeniu pada bezpośrednio na nią. Dlatego skrzydłokwiat doskonale sprawdzi się w ubikacjach z niewielkimi oknami lub widokiem na wschód.

Rośliny, które odnajdą się w jasnej łazience, to alokazja, palma areka czy pnącze epipremnum. Każdy z tych okazów bez problemu ożywi wnętrze i nada mu tropikalnego charakteru.

Kwiaty do łazienki bez okna – uprawa cieniolubnych roślin

Do pomieszczeń bez okna trzeba wprowadzać rośliny cieniolubne. W łazience, która nie zapewnia dostępu do naturalnego światła, sprawdzi się m.in. zielistka.

Ten kwiat doskonale odnajduje się w ciemnych wnętrzach, ponieważ nie ma zbyt wielu wymagań. Dla zielistki najważniejsza jest wysoka wilgotność.

W ciemnej łazience można ustawić także zamiokulkasy. Te rośliny preferują półcieniste stanowiska, ale w całkowitym zacienieniu również potrafią przetrwać. Zamiokulkas jest dobrym wyborem zwłaszcza dla osób, które nie mają głowy do pamiętania o podlewaniu. Kwiat gromadzi wodę w swoich pnączach i dlatego nie wymaga częstej pielęgnacji.

Wśród najlepszych kwiatów do łazienki bez okna warto wyróżnić także paprocie, dracenę Lucky Bamboo czy sansewierię. Ta ostatnia nie przepada jednak za nadmierną wilgotnością i dlatego pomieszczenie, w którym stoi, trzeba często wietrzyć.

Sztuczne kwiaty do łazienki – hit czy kit?

Obecnie w sklepach florystycznych można znaleźć sztuczne rośliny, które wyróżnia bardzo naturalny wygląd. Wykończenie ich liści czy kwiatów rzadko zdradza, że w doniczkach znajdują się nienaturalne okazy. Dlatego pod kątem wizualnym stanowią dobrą alternatywę dla prawdziwych gatunków.

Leave a Reply