Zawieszenie hamaka w mieszkaniu to świetny sposób na aranżację przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i relaksu. Co więcej, mebel może być elementem dekoracyjnym, który podkreśli charakter wnętrz i doda im nieco lekkości. Czym kierować się podczas jego wyboru i jak prawidłowo zawiesić hamak?
Hamak w mieszkaniu – jak wybrać najlepszy?
Mimo że hamaki najczęściej można zobaczyć w ogrodach czy na kempingach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawiesić je wewnątrz domu. Sprawdzą się przede wszystkim jako miejsce do relaksu, np. w salonie czy w domowym biurze. Co więcej, odpowiednio dobrany egzemplarz wpasuje się w wystrój wnętrz i wyeksponuje ich charakter.
Na rynku dostępne są hamaki wiszące, egzemplarze w formie foteli, nazywane również krzesłami brazylijskimi, oraz hamaki z gotowym stelażem. Ostatnia opcja jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku mieszkań, w których nie ma solidnego sufitu lub betonowych ścian, wobec czego standardowe wiszące modele mogłyby się zerwać.
Oprócz tego podczas wyboru hamaka warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został zrobiony. Najlepiej, jeśli będzie to naturalna i wytrzymała tkanina np. bawełna. Z wiadomych przyczyn nie jest konieczne kupowanie wodoodpornych egzemplarzy ze sztucznych tkanin.
Hamak do mieszkania a wystrój wnętrz
Wybierając model hamaka, warto także dopasować go do wystroju wnętrz. Bawełniane egzemplarze w odcieniach beżu z ozdobnymi frędzlami i elementami makramy to idealny element do wnętrz utrzymanych w stylistyce boho lub scandi boho, czyli połączenia skandynawskiego minimalizmu z przytulnością, swobodą i artystycznym zacięciem.
Hamak może posłużyć również jako mocniejszy akcent w pokojach inspirowanych podróżami i różnymi kulturami. W takim wydaniu najlepiej sprawdzą się wielokolorowe modele w paski w intensywnych, ciepłych barwach. Jednokolorowe, proste egzemplarze wpasują się natomiast do nowoczesnych wnętrz. Dzięki nim można stworzyć przestrzeń do błogiego wypoczynku, jednocześnie nie zaburzając wystroju i harmonii pomieszczenia.
Jak prawidłowo zamontować hamak w domu?
Samodzielny montaż wiszącego hamaka w domu lub mieszkaniu wydaje się problematyczny, jednak w rzeczywistości nie jest aż tak skomplikowany ani czasochłonny. Mocując go, warto podążać za instrukcją producenta, którą najczęściej można znaleźć w opakowaniu wraz z produktem.
Najważniejsze, aby przyczepić hamak do wystarczająco wytrzymałej powierzchni, umieszczając w odpowiednio oddalonych od siebie punktach np. w rogu pokoju. Pierwszym krokiem jest więc wybór miejsca. Może to być wytrzymały sufit, ewentualnie drewniane belki stropowe lub betonowa albo ceglana ściana.
Takie powierzchnie jak płyta gipsowa zdecydowanie się nie sprawdzą. Ważne również, aby wybrana przestrzeń umożliwiała swobodne korzystanie z hamaka. Nie warto montować go w pobliżu mebli czy roślin.
Następnie należy wyposażyć się we wszystkie niezbędne do montażu elementy, czyli kotwy, wkręty lub haki, które często można znaleźć w zestawie z zakupionym egzemplarzem. Kluczowe będą solidna lina, np. alpinistyczna, karabińczyk oraz wiertarka.
Jeśli wybrany model jest hamakiem do wypoczynku w pozycji leżącej, montaż powinno się rozpocząć od przymocowania dwóch haków (lub wkrętów) do ścian. W przypadku krzeseł brazylijskich lub foteli hamakowych zazwyczaj wystarczy pojedynczy hak w suficie. W taki sam sposób przebiega mocowanie hamaka na balkonie czy tarasie. Najważniejsze, aby zamontować hak na ścianie lub suficie o odpowiedniej grubości.
Na końcu pozostaje już tylko jego rozwieszenie na przymocowanych metalowych elementach. Prawidłowo zamontowany, stabilny hamak lub krzesło brazylijskie to estetyczna dekoracja i świetne miejsce do wypoczynku w jednym.