Pomysły na praktyczne schowki w domu – gdzie przechowywać rzeczy?

Z biegiem lat w każdym domu pojawia się coraz więcej rzeczy. Część z nich da się rozlokować w szafach i komodach, ale nie wszystkie. Co zrobić w takiej sytuacji? Wystarczy zagospodarować przestrzeń, której do tej pory się nie wykorzystywało. Znajdzie się jej wiele nawet w małym mieszkaniu. Oto sprytne sposoby na stworzenie schowków na rzeczy.

Sprytne skrytki w przedpokoju

Przedpokój to miejsce, w którym bardzo łatwo znaleźć sporo niewykorzystywanej powierzchni. Warto mu się dokładnie przyjrzeć i wypełnić te przestrzenie. Dzięki temu więcej miejsca zrobi się przede wszystkim w szafach.

Pawlacz nad drzwiami

Budowę praktycznych skrytek można więc zacząć już od progu, montując pawlacz nad drzwiami. Co da się w nim trzymać? Sprawdzi się on jako przestrzeń do przechowywania np. rzadziej noszonych elementów odzieży. Cokolwiek się w nim nie znajdzie, trzeba pamiętać, by miał drzwiczki. W innym przypadku istnieje ryzyko, że przy mocniejszym zamknięciu drzwi rzeczy powypadają z pawlacza na podłogę.

Półki i wieszaki przy szafie

W wielu mieszkaniach w przedpokojach są wnęki, w których można postawić szafę. Mebel jednak nie zawsze ma wymiar dokładnie pokrywający się z wysokością wgłębienia. Osobom, które potrzebują dodatkowego miejsca, daje to okazję do zamontowania nad szafą półki. Zdarza się też, że mebel jest węższy niż wnęka. Jak wykorzystać dodatkowe centymetry? W tych miejscach da się zamontować wieszaki na kurtki, bluzy i inne części garderoby.

Praktyczne schowki w salonie

Salon, jako reprezentacyjne miejsce domu, wymaga szczególnej uwagi. Schowki znajdujące się w tym pokoju powinny być już nie tylko praktyczne, ale także pasować do wystroju wnętrza. Dodatkowa powierzchnia daje też okazję na umieszczenie kolejnych ozdób oraz wyrażenie siebie.

Regał

Jednym z pomysłów na połączenie użyteczności z efektownym wzornictwem są konstrukcje dzielące przestrzeń na mniejsze części. Takie meble zazwyczaj przyjmują formę wysokich regałów bez ścianki z tyłu. Ich półki to doskonałe miejsce do przechowywania np. książek. Swoje zainteresowania dzięki nim wyrazić mogą również melomani, prezentując kolekcję posiadanych płyt.

Półki na ścianie

Regał dzielący salon to rozwiązanie, które sprawdzi się w większych mieszkaniach. Wszędzie tam, gdzie miejsca brakuje, warto wykorzystać powierzchnię ściany. Sięgające od podłogi do sufitu półki pomieszczą bardzo wiele rzeczy, których do tej pory nie było gdzie schować.

Książki, płyty, a także zdjęcia, cyfrowa fotoramka lub wszelkiego rodzaju efektowne drobiazgi będą się na nich doskonale prezentować. Jeszcze lepiej wyglądają, gdy zamontuje się nad nimi kolorowe oświetlenie. Co ważne, nie trzeba wydawać na nie dużych pieniędzy. Taśmy diod LED do podklejenia kosztują zwykle nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Można dzielić je na dowolnie długie odcinki, co sprawia, że pasują do półek każdej długości i szerokości.

Skrytka pod schodami

W mieszkaniach z antresolą oraz piętrowych domach wielorodzinnych z salonu do innych pomieszczeń prowadzą schody. Pomiędzy stopniami a posadzką jest więc dostatecznie dużo miejsca, by coś schować. W zależności od preferencji schowek może być zamykany lub przyjąć np. formę kolejnych półek prezentujących rzeczy, które właściciele chcą pokazać. Dzięki temu nieużywana i niedostrzegana dotychczas przestrzeń stanie się nie tylko użyteczna, ale również zyska oryginalny wygląd.

Dodatkowe miejsce na rzeczy w sypialni

Nie ma takiego pomieszczenia, w którym nie dałoby się znaleźć kawałka dodatkowej przestrzeni. W sypialni warto zastanowić się przede wszystkim nad umieszczeniem skrytek pod meblami. Użytek zrobią z nich nie tylko dorośli.

Kufry pod łóżkiem

Centralnym punktem każdej sypialni jest, oczywiście, łóżko lub kanapa stojąca na nóżkach. W ten sposób tworzy się dodatkowe miejsce na przechowywanie różnych rzeczy. Do szerokości i wysokości mebla warto dobrać kosze i umieścić je pod stelażem. Najlepiej kupić pudełka z wiekiem, by zgromadzone w nich przedmioty się nie kurzyły.

To rozwiązanie sprawdzi się zarówno w pokoju dorosłych, jak i dzieci. W koszach maluchy mogą trzymać zabawki. Będą je miały zawsze pod ręką, a przy tym łatwiej utrzymają porządek w swoich czterech kątach.

Kanapa z pojemnikiem

Jeśli w sypialni jest więcej miejsca, szkoda byłoby nie postawić tam małej kanapy z kufrem pod siedziskiem. W ten sposób zyskuje się kolejną przestrzeń do przechowywania np. pościeli. W środku można składować również odzież, przede wszystkim bieliznę.

Wykorzystanie przestrzeni kuchni

Czasem nawet najprostsze pomysły są warte rozważenia. Dowodem są propozycje na zyskanie nieco miejsca w kuchni. Jak widać, by jej przybyło, nie trzeba niczego stawiać. Zamiast tego rzeczy mogą wisieć.

Wieszaki

Po schowaniu do szafek naczyń i produktów, których nie trzyma się w lodówce, czasem okazuje się, że nie ma gdzie umieścić np. sztućców i przyborów kuchennych. W takim przypadku dodatkową powierzchnią na te rzeczy mogą być ściany. Wieszaki przymocowane nad kuchenką przydadzą się do powieszenia np. chochli i dużych łyżek. W ten sposób pomieszczenie nabierze wyjątkowego klimatu, przypominając wystrój kuchni w stylu włoskim.

Pojemniki przyklejane na ścianę

Do ścian można też przytwierdzić przezroczyste pojemniki na różne artykuły spożywcze. Różnokolorowe przyprawy, suszone grzyby czy małe papryczki będą świetnie wyglądały w takim miejscu. Co więcej, kuchnia stanie się niezwykle oryginalna. Ten pomysł warto wykorzystać szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, industrialnym (loftowym) i skandynawskim.

Leave a Reply