Automatyzacja domu – od czego zacząć przygodę z technologią SMART?

Nowoczesne technologie obejmują coraz większą część obszarów ludzkiego życia. Inteligentne systemy stosuje się m.in. w domach i mieszkaniach, co pozwala zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i poziomu wygody na co dzień. Czym jest smart home i od czego zacząć przygodę z technologią?

Smart home – co to takiego?

Smart home, zwany również inteligentnym domem, to koncepcja polegająca na wykorzystaniu zaawansowanych technologii do automatyzacji różnych aspektów życia codziennego. Poprzez nowoczesne rozwiązania zwiększa się efektywność czy szybkość wykonywanych czynności.

W domu montuje się specjalny system inteligentnych urządzeń, które przeprowadzają wiele czynności za człowieka lub ułatwiają mu wykonywanie codziennych obowiązków. Oto przykładowe aktywności możliwe dzięki smart home:

 • zdalne sterowanie oświetleniem;
 • uruchamianie sprzętów AGD za pośrednictwem smartfona;
 • korzystanie z czujników zalania i innych czujników bezpieczeństwa;
 • zdalne sterowanie ogrzewaniem;
 • oglądanie widoku z kamer monitorujących posesję.

To tylko kilka przykładów tego, jak przydatny może okazać się ten system w zwiększaniu poczucia bezpieczeństwa i nie tylko. Przyczynia się również do wzmacniania efektywności energetycznej.

Inteligentny dom – od czego zacząć?

Przygodę z inteligentnym domem najlepiej rozpocząć od zaplanowania tego, co chce się osiągnąć przez technologię. Nie trzeba automatyzować całego mieszkania, żeby korzystać z najpotrzebniejszych dla siebie rozwiązań. Warto zatem zapoznać się z jak największą liczbą opcji i rozpisać to, na czym domownikom zależy najbardziej.

Następnie można przejść do wyboru systemu, który zintegruje wszystkie inteligentne urządzenia. Do wyboru są m.in. Google Home czy Amazon Alexa. Podczas wybierania poszczególnych sprzętów do mieszkania trzeba mieć na uwadze to, aby były one w stanie połączyć się z innymi i wspólnie działać.

Jako pierwsze akcesoria do automatyki domu warto wybrać najpotrzebniejsze elementy typu:

 • żarówki;
 • termostaty;
 • stacje pogodowe;
 • gniazdka.

Następnie, kiedy te uda się podłączyć i ich działanie się sprawdzi, można przejść do większych inwestycji w postaci m.in.:

 • automatycznych rolet;
 • sprzętu AGD;
 • systemu kamer i alarmu.

Powinno się stawiać przede wszystkim na funkcjonalność poszczególnych elementów. Nie warto wydawać dużych sum na sprzęty, których się nie potrzebuje. Gdy wprowadza się urządzenia stopniowo, można lepiej zrozumieć swoje potrzeby i odkryć, czego najbardziej brakuje domownikom w domu zarządzanym przez Wi-Fi.

System smart home – dlaczego warto?

Warto zastosować system smart home w swoim domu, ponieważ daje on możliwość zwiększenia bezpieczeństwa domowników na wiele różnych sposobów. Inteligentne systemy kamer, alarmów, czujników czy światła imitującego obecność mieszkańców w środku pozwalają uchronić się przed włamaniem.

Sterowanie sprzętami np. przy pomocy asystenta głosowego czy jednej aplikacji w telefonie wpływa na wygodę. Nie trzeba wstawać z kanapy, żeby zgasić światło czy udać się do pralni, żeby uruchomić pralkę.

Dodatkowo takie rozwiązanie przyczynia się do oszczędności np. za prąd czy ogrzewanie, ponieważ zawsze można łatwo włączać i wyłączać urządzenia smart home, by nie działały, kiedy nie trzeba. Da się to robić nawet wtedy, gdy domowników nie ma w mieszkaniu.

Leave a Reply