Nie wiesz, jak sprzątać? Przeczytaj poradnik

viledaSłowo „remont” dla większości z nas brzmi jak hasło do ucieczki. Pamiętajmy – zanim przystąpimy do porządków, zaplanujmy je. Wybierzmy takie środki czyszczące, dzięki którym sprzątanie będzie mniej czaso- i pracochłonne, a remont zaczniemy utożsamiać nie z ciężką pracą i wysiłkiem, ale z efektem końcowym i pięknym wnętrzem naszego domu…

Radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda

Trzymajmy się zasad

Szlifowanie, tynkowanie, malowanie – to główne czynności towarzyszące remontom. W ich efekcie nasze meble i przedmioty codziennego użytku pokrywają się warstwą pyłu, podłogi plamami po farbie i tynku, nie wspominając o zabrudzeniach okien, drzwi, mebli. Jak poradzić sobie z pyłem po remoncie, jak usunąć wszystkie zabrudzenia i trudnozmywalne plamy, w końcu – od czego zacząć i w jakiej kolejności sprzątać? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych zasad:

1. Sprzątanie „od góry do dołu”. Na czym polega? Porządki rozpoczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów naszego mieszkania, czyli od sufitu, następnie przechodzimy do mycia lamp, ścian, mebli i okien. W ostatnim etapie zmywamy podłogi.

2. Gdy remontom towarzyszą czynności, w efekcie których powstaje pył, wodę „wprowadzamy” dopiero w momencie, gdy wcześniej usunęliśmy kurz. W innym przypadku pył zamieni się w trudne do zmycia błoto.

3. Sprzęt oraz środki czyszczące dobieramy odpowiednio do zakresu prac, jakie zostały wykonane. Gruz usuniemy przy pomocy przemysłowego odkurzacza, a pył i drobniejsze odłamki specjalistyczną szczotką. Na rynku dostępne są już produkty wyposażone jednocześnie we włosie i w gąbkę, która skutecznie zapobiega wzbijaniu kurzu w powietrze.

4. Do zamiatania podłóg drewnianych używajmy produktów przeznaczonych do tej powierzchni. Przy wyborze szczotki zwracajmy także uwagę na: miękkość włosia, pozwoli nam to uniknąć zadrapań i zarysowań, trapezoidalny kształt główki, dzięki któremu dotrzemy do każdego kąta oraz tzw. „zderzaki”, których zadaniem jest ochrona ścian i mebli przed obiciami.

5. Oprócz ciężkich prac porządkowych po remoncie warto przejrzeć przestrzenie narażone na zabrudzenia, takie jak okna, parapety, futryny drzwi lub listwy przypodłogowe. Mogą ulec zabrudzeniu nawet przy zastosowaniu specjalnych warstw ochronnych. Jeżeli są to plamy z farb na bazie wodnej, wówczas wystarczy przetrzeć framugę wilgotną specjalistyczną ściereczką.

6. Doprowadzenie do stanu idealnego delikatnych powierzchni mebli możliwe jest nawet na sucho. Pomoże nam w tym także mikroaktywna ścierka, dzięki której pozbędziemy się pyłu powstałego w wyniku prac remontowych. Pamiętajmy o wszystkich zakamarkach – klamkach, drzwiach, włącznikach światła, kontaktach. Kurz jest bezlitosny i osiada wszędzie.

7. Mop wyręczy nas w wielu pracach – mopem płaskim zmyjemy podłogę, ściany i sufit. Wybierajmy takie produkty, których nakładki wykonane są z mikroaktywnych włókien, to umożliwia mycie powierzchni nawet na sucho. Zwracajmy uwagę na drążek – teleskopowy nie tylko pozwoli dotrzeć do miejsc, do których najczęściej nie sięgamy, ale także odciąży kręgosłup, dzięki idealnemu dopasowaniu długości drążka do naszego wzrostu.

8. Do usuwania uporczywego brudu z podłogi, np. zaschniętych plam po farbie czy tynku, używajmy najbardziej zaawansowanych technologicznie mopów paskowych. Dużym udogodnieniem są także specjalistyczne systemy czyszczące wyposażone w tzw. „wyciskacze”, które umożliwiają wyżymanie mopa bez konieczności moczenia rąk. Są to rozwiązania skuteczne, praktyczne, przyjemne dla skóry rąk oraz gwarantujące nam szybkie i przyjemne sprzątanie.

Nie bójmy się porządków poremontowych. Dzięki zaplanowaniu poszczególnych czynności, zastosowaniu kilku zasad i wyborze dobrej jakości mechanicznych środków czyszczących sprzątanie może być bezbolesne, szybkie, przyjemne i przede wszystkim skuteczne.

Leave a Reply