Minimalizm funkcjonalny – jak upraszczać przestrzeń bez utraty komfortu?

Jak zadbać o porządek w domu? Pomaga w tym nie tylko regularne sprzątanie, ale także podejście do aranżacji i gromadzenia rzeczy. Jak zacząć walkę o piękną, prostą i jednocześnie pełną komfortu przestrzeń? Oto minimalizm funkcjonalny!

Minimalizm funkcjonalny – co to takiego?

Minimalizm funkcjonalny to podejście polegające kreowaniu aranżacji w sposób, który nie tylko eliminuje nadmiar elementów, ale również zwiększa funkcjonalność projektu. To określenie nastawienia osób, którym zależy na tym, by ich mieszkanie było pełne harmonii i ładu, co pozwala żyć w duchu minimalizmu. Charakterystyczne cechy stylu to:

  • wielofunkcyjne meble;
  • brak zbędnych ozdób;
  • stonowana kolorystyka;
  • wysoka jakość materiałów;
  • dopasowanie do potrzeb domowników.

Jak uprościć swoją przestrzeń?

Na początek warto zastanowić się nad tym, jaki efekt chce się osiągnąć w przestrzeni. Trzeba też przeanalizować, które rzeczy znajdujące się w mieszkaniu są niezbędne, a których można się pozbyć. Powinno się przeprowadzić generalne porządki, podczas których usunie się wszystkie zbędne dekoracje, nienoszone ubrania czy zalegające sprzęty.

Rzeczy, które nadają się jeszcze do użytku, najlepiej sprzedać lub oddać potrzebującym. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji online, napisać ogłoszenie na lokalnej grupie mieszkańców czy zorganizować wyprzedaż garażową. Warto też skontaktować się z fundacjami zbierającymi np. ubrania do domów dziecka czy innymi ośrodkami pomocy.

W przestrzeni urządzonej w duchu minimalizmu funkcjonalnego powinny znajdować się wyłącznie rzeczy przydatne, z których naprawdę korzysta się na co dzień. Niezależnie od tego, ile ich zostało, trzeba zadbać o to, by je odpowiednio schować. Minimalizm we wnętrzu wymaga ukrywania wolnostojących przedmiotów, które mogą wprowadzać efekt chaosu.

Oczywiście, większość rzeczy można ukryć w meblach. Powinno się zadbać o odpowiednio dopasowane do przestrzeni szafy czy regały, w tym także te w zabudowie. Minimalistyczne modele w stonowanych kolorach wtapiają się we wnętrze i pozwalają zachować efekt harmonii i porządku. Aby jak najlepiej wykorzystać powierzchnię niewielkich mieszkań, warto zdecydować się na indywidualny projekt u stolarza.

Należałoby też zainwestować w specjalne organizery kartonowe lub materiałowe, dzięki którym można posegregować przedmioty na poszczególne kategorie, a następnie umieścić je np. w wielkich szafach. Pomaga to zachować ład na dłużej i usprawnia poszukiwanie konkretnych rzeczy. Pojemniki najlepiej podpisać, np. „ubrania zimowe”, „zabawki Jasia” czy „pościel”, aby wiedzieć, co gdzie się znajduje.

W kwestiach aranżacyjnych poza meblami trzeba zadbać także o odpowiedni dobór kolorów. Najlepiej sprawdzą się różne odcienie:

  • szarości;
  • beżu;
  • bieli;
  • barw ziemi.

Spójność kolorystyczna w mieszkaniu pozwala utrzymać minimalistyczny charakter i daje poczucie harmonii. Warto łączyć ze sobą różne neutralne odcienie, w tym także delikatne, pastelowe wersje nieco bardziej odważnych kolorów – brzoskwini, zieleni czy błękitu.

W funkcjonalnej aranżacji powinno się jak najlepiej wykorzystać walory naturalnego światła. Przykładowo miejsce do pracy czy czytania książek należałoby zlokalizować w świetnie doświetlonym pomieszczeniu. W niektórych przypadkach może to nawet zniwelować potrzebę kupowania specjalnych lamp, które dodatkowo zagracają przestrzeń i utrudniają zachowanie minimalizmu.

Warto zwrócić uwagę na to, by ukryć wszelkie widoczne kable od urządzeń – telewizora, dekodera czy głośników. Można zamontować specjalne uchwyty lub pochować sprzęty w meblach, by były jak najmniej dostrzegalne. Przed zakupem każdej nowej rzeczy do wnętrza należałoby pozbyć się innej – mniej potrzebnej lub już nieużywanej. Ochroni to przed nagromadzeniem zbyt dużej liczby przedmiotów.

Minimalizm funkcjonalny – dlaczego warto?

Meble w duchu minimalizmu funkcjonalnego pozwalają świetnie zorganizować przestrzeń. Pojemne, dopasowane do indywidualnych potrzeb szafy czy komody niwelują wizualny chaos i usprawniają poszukiwanie niezbędnych przedmiotów. Takie aranżacje znacznie łatwiej i szybciej się sprząta, ponieważ nie trzeba podnosić mnóstwa dekoracji czy innych rzeczy porozstawianych w mieszkaniu.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni liczy się przede wszystkim w niewielkich nieruchomościach, kiedy powierzchnia jest ograniczona. Zawsze jednak warto zadbać o przestronność i poczucie spójności, bo w takich wnętrzach łatwiej się odprężyć. Minimalizm funkcjonalny łączy w sobie piękny wygląd mieszkania z wygodą i komfortem. To także ekologiczne podejście do urządzania, które promuje przemyślane zakupy i inwestycje w produkty, które posłużą przez lata.

Minimalizm funkcjonalny to przepis na wnętrze dopasowane do potrzeb domowników i ponadczasowe. Zdecydowanie warto wdrożyć jego zasady w swojej aranżacji!

Leave a Reply