Wzór na ścianę

W dobie sprzętowego minimalizmu we wnętrzach i dążenia do otwierania przestrzeni, charakteru i klimatu pomieszczeniom coraz częściej nadają ściany. Jednobarwne powierzchnie ożyją, gdy pojawią się na nich wzory. Dzięki ornamentom ściany staną się dekoracją samą w sobie, a nie jak dotąd jedynie tłem dla mebli i dodatków.

Jasne, ascetyczne kolory sprawiają, że ściany stają się wręcz niewidoczne. Dlaczego nie uczynić z nich gwiazd? Efektem, który coraz częściej zdobi powierzchnie ścian, są kolorowe wzory wykonane za pomocą szablonów. Dzięki nim każdy może namalować swój wymarzony dekor: geometryczny, florystyczny a nawet podobiznę gwiazdy filmowej. Możliwości są nieograniczone. Ornamenty wykonane przy pomocą szablonu to także najprostszy i najtańszy sposób zdobienia ścian oraz tworzenia ostatecznego wystroju mieszkania. Mały czy duży, ale kolorowy motyw jest atrakcyjny dla oka i urozmaica pomieszczenie.

Przy wykonywaniu dekoracji z użyciem szablonów, bardzo ważnym elementem jest farba. Ważne aby była gęsta i dobrze kryła. Przykładem takiego produktu jest Optiva 5, marki Tikkurila. Skład chemiczny i optymalna gęstość Optivy 5 sprawiają, że szybko schnie i nie podcieka pod szablon, co znacznie ułatwia malowanie. Wysoka jakość farby i odrobina staranności gwarantują, że ornament zostanie wykonany precyzyjnie i bez zacieków.

Mały czy duży wzór?
Rozmiar ornamentu należy dobierać indywidualnie, w zależności od powierzchni jaką dysponujemy oraz efektu jaki chcemy uzyskać. Do wykonania dużego, wyrazistego ornamentu warto wybrać najbardziej eksponowaną ścianę i jeśli to konieczne dodatkowo ją oświetlić. W sąsiedztwie takiej dekoracji nie należy już stosować żadnych innych elementów ozdobnych. Ich nadmiar może popsuć cały efekt i wprowadzić chaos do wnętrza. Małe wzory można stosować pojedynczo lub też powtarzając je w określonych sekwencjach, imitować tradycyjną tapetę.

Jaki kolor szablonu?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na harmonijne zestawienie koloru ścian i ornamentów. Jednym z nich jest zastosowanie kontrastów – łączenie bardzo jasnych kolorów z ciemnymi w wyraźny sposób zaakcentuje wzór szablonu. Mniej odważnym spodoba się z pewnością propozycja dekoracji monochromatycznej. Szablon należy w tym przypadku wypełnić kolorem o kilka tonów ciemniejszym lub jaśniejszym od tego użytego na ścianie. Delikatny, ale jakże oryginalny efekt osiąga się „bawiąc” się różnicą połysku. Ornamenty zyskają na oryginalności jeśli do ich wykonania użyjemy dekoracyjnych farb i laserunków z serii Taika, marki Tikkurila, które cechują się perłowym blaskiem. Takie błyszczące wzory dobrze komponują się z innymi gładkimi powierzchniami w pomieszczeniu, dając interesującą kompozycję.

Oto przykłady:

Zdjęcie nr. 1
Aby szablon był bardzo widoczny najlepiej dobierać kolory jasne i ciemne, które zaakcentują wzór i sprawią, że na pewno zostanie on zauważony.Farbą Optiva 5 pomalowano:
– ścianę w kolorze białym,
– jasny kwiat w odcieniu X484.
Ciemny kwiat pomalowano Farbą Taika Pearl Paint w kolorze złotym.

Przyk%C5%82ad nr 1
Przykład nr 1

Zdjęcie nr. 2
Nie chcąc wprowadzać dodatkowego koloru do pomieszczenia, szablon wypełniono barwą o kilka tonów ciemniejszą od bazowego koloru ściany.
Farbą Optiva 5 pomalowano:
– ścianę w odcieniu X444,
– wzór w odcieniu X500.

Przyk%C5%82ad nr 2
Przykład nr 2

Zdjęcie nr. 3
Zdecydowanie najdelikatniejszy efekt uzyskamy stosując farby w tym samym kolorze, ale o różnym stopniu połysku. Farbą Optiva 5 pomalowano ścianę w kolorze X037. Dekoracyjny wzór został wykonany laserunkiem Taika Pearl Glaze w odcieniu 2083 Bianca.

Przyk%C5%82ad nr 3

Przykład nr 3

Łatwość wykonania ornamentów za pomocą szablonu zachęca do eksperymentowania z wyglądem ścian. Tworzenie oryginalnych efektów nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani wyjątkowych umiejętności. Wystarczy ciekawa koncepcja, odpowiednio dobrane kolory i pomieszczenie nabierze indywidualnego charakteru.

OPTIVA 5
Stopień połysku mat
Kolorystyka biały + paleta barw Tikkurila, NCS, RAL
Wydajność do 15 m2/ l
Opakowanie 0,9 l; 2,7 l; 9 l; 18 l
Cena 28,97 zł / 0,9 l (baza A)
Czas schnięcia 2 h ( w temperaturze 23°C i przy wilgotności powietrza 50%)

Taika Pearl Glaze Taika Pearl Paint
Stopień połysku półpołysk
Kolorystyka 12 kolorów wg karty kolorów TAIKA
Wydajność ok.15 m²/l ok. 6 – 8 m²/l
Opakowania 0,9 l 0,225; 0,9
Cena brutto 99,44 zł
(baza srebrna) 58,44 zł / 0,225
(baza złota)

Cała sztuka w tym…

….aby nadmiar dekoracji nie przytłoczył pomieszczenia. Wzór w intensywnym kolorze jako dominujący element wystroju i prostota pozostałych elementów wnętrza stworzą harmonijną całość.

No Responses

Leave a Reply