Jak zimą dbać o rośliny doniczkowe w domu?

Zimą należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację roślin doniczkowych w domu. Dlaczego? Ponieważ to bardzo ciężki dla nich okres. Aby więc przetrwały ten niekorzystny czas, warto o nie zadbać. Jak? Oto kilka wskazówek…

Depositphotos 428231696 s 2019

Zima to czas, w którym w domach bądź w mieszkaniach panują niekorzystne warunki do rozwoju roślin doniczkowych. Włączone urządzenia grzewcze, sprawiają, że we wnętrzu panuje wysoka temperatura oraz niska wilgotność powietrza. Co z tym zrobić? Oto nasze podpowiedzi…

Suche powietrze

Suche powietrze w pomieszczeniu negatywnie wpływa na rośliny. Najczęściej objawia się ono zasychaniem brzegów blaszki liściowej lub całych liści. Aby zwiększyć wilgotność powietrza we wnętrzu, warto zakupić elektroniczny nawilżacz powietrza bądź ceramiczne pojemniki na wodę, które montujemy na kaloryferach. Dobrym sposobem jest także regularne wietrzenie pomieszczeń.

Przeczytaj: Jak wietrzyć pokój w czasie zimy?

Zbyt wysoka temperatura we wnętrzu

Zimą rośliny przechodzą w stan spoczynku. Wymagają wówczas chłodnego stanowiska. Zbyt wysoka temperatura we wnętrzu uniemożliwia im regenerację. Są one osłabione i bardziej podatne na różne choroby. Co zrobić, aby rośliny mogły przetrwać ten ciężki dla nich czas? Należy przenieść  je w chłodniejsze miejsce, np. na klatkę schodową, korytarz lub do budynku gospodarczego.

Zbyt mało światła

Niedostateczna ilość światła zimą przyczynia się do gubienia liści przez rośliny oraz do zahamowania ich wzrostu. Sprawdź, które z nich są światłolubne i przenieś je na parapet lub umieść w bliższej odległości od okna.

Depositphotos 432745296 s 2019

Leave a Reply