Czy Twój dom jest gotowy do segregowania odpadów?

Od 1 lipca 2013 roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy system zarządzania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że każda gmina ustali między innymi w jaki sposób odpady komunalne powinny być segregowane na jej terenie (na ile frakcji, czyli w ilu workach lub pojemnikach), a także określi wysokość obowiązkowej opłaty za gospodarowanie odpadami i sposób jej naliczania.

Według danych Eurostatu, europejskiego urzędu statystycznego, w 2011 roku statystyczny Polak wyprodukował 315 kilogramów odpadów, z których aż 71% trafiło na wysypiska, podczas gdy średnia unijna to 37%. Z danych tych płynie wniosek, że w Polsce zbyt mało odpadów jest poddawanych ponownemu przetworzeniu, a dzieje się to między innymi w wyniku braku ich poprawnej segregacji „u źródła”, czyli w miejscu powstawania.

Aby zachęcić Polaków do selektywnej zbiórki, według nowego prawa opłata za odpady posegregowane będzie niższa – w niektórych gminach nawet dwukrotnie. Tak więc, segregując odpady nie tylko można dbać o środowisko, ale również sporo zaoszczędzić.

Pomysły na segregację odpadów od IKEA

W swojej ofercie IKEA posiada szeroką gamę produktów wspierających odpowiednie sortowanie odpadów, które mogą zostać wykorzystane zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Wszystkie rozwiązania oferowane przez firmę pozwalają na zorganizowanie funkcjonalnej i estetycznej aranżacji pojemników w nawet najmniejszym pomieszczeniu.

Najbardziej popularną serią znajdującą zastosowanie w kuchni jest RATIONELL. System składa się z różnej wielkości plastikowych pojemników, które można łatwo dopasować do ograniczonej przestrzeni pod zlewem (popularne w Polsce miejsce przechowywania śmieci) oraz wykorzystać do gromadzenia różnego rodzaju odpadów – od szkła, papieru, plastiku czy zużytych baterii, po płynne resztki żywności.

segregacja odpadow 3

IKEA RATIONELL

segregacja odpadow 4

IKEA RATIONELL

segregacja odpadow 5

IKEA RATIONELL

segregacja odpadow 6

IKEA RATIONELL

Bardzo popularne są również kosze SORTERA, które można ustawiać jeden na drugim, co pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale też stworzyć pojemny system do segregowania wielu frakcji odpadów. Dużą zaletą tych pojemników jest także praktyczna przykrywka umieszczona z boku.

segregacja odpadow 8

IKEA SORTERA

segregacja odpadow 11

IKEA SORTERA

W małym pomieszczeniu sprawdzą się również pojemniki RETUR, które mogą być ustawiane obok siebie oraz jeden na drugim, po przytwierdzeniu do szafki kuchennej lub ściany. Z kolei zestaw toreb DIMPA może być wykorzystywany do sortowania odpadów suchych. Bardzo użyteczna jest również seria pojemników PLUGGIS, wyprodukowana z tworzywa pochodzącego z recyklingu. Dzięki ustawieniu małego pojemnika PLUGGIS (8 litrów) na dużym (14 litrów) można zaoszczędzić sporo miejsca.

segregacja odpadow 7

IKEA SAMLA, SORTERA, PLUGGIS, RETUR, KNODD, DIMPA

segregacja odpadow 9

IKEA SORTERA i PLUGGIS

segregacja odpadow 10

IKEA SORTERA, DIMPA, KNODD

Leave a Reply