Jak pielęgnować taras z drewna egzotycznego ?

Egzotyczne tarasy drewniane podkreślają piękno naszych domów. Żeby móc cieszyć się nimi jak najdłużej, należy je właściwie pielęgnować. Taras przez cały rok narażony jest na niszczący wpływ słońca, wiatru czy deszczu. W okresie zimowym dochodzi do tego jeszcze śnieg i mróz, dlatego też warto jeszcze jesienią odpowiednio go zabezpieczyć środkami  dedykowanymi specjalnie do tego celu.

jesienna aranzacja

Jesień na tarasie wykonanym z egzotycznych desek tarasowych IDECK. Fot. DLH Poland

 

Drewniany taras dodaje prestiżu przydomowemu ogrodowi, dlatego tak ważny jest jego estetyczny, zadbany wygląd. Często niezadaszony taras przez cały rok jest szczególnie narażony na niszczące wpływy warunków atmosferycznych. Deski tarasowe IDECK firmy DLH Poland z egzotycznych gatunków drewna cechują się niespotykaną w naszej szerokości geograficznej odpornością na warunki atmosferyczne. Natura wyposażyła je w olejki i substancje chemiczne chroniące przed szkodliwym wpływem bakterii i grzybów. Jednak bez względu na wysoką trwałość desek wymagają one pielęgnacji.

Zabiegi pielęgnacyjne

Egzotyczna kolorystyka desek tarasowych IDECK firmy DLH Poland sprawia, że taras nabiera wyjątkowego charakteru, stając się miejscem wyciszenia i relaksu, w bliskości z naturą. Chcąc cieszyć się jego pięknem jak najdłużej dobrze jest pamiętać o podstawowej pielęgnacji oraz dbać o jego czystość. Należy starać się, aby na tarasie nie zalegały duże ilości piasku, błota czy jesiennych liści. Ich nadmiar należy usunąć za pomocą szczotki lub odkurzacza. W przypadku powstania trudniejszych zabrudzeń do czyszczenia desek można użyć koncentratu iCleanfirmy DLH Poland.

iclean

fot. DLH Poland

Bardzo częsta konserwacja desek tarasowych z drewna egzotycznego nie jest konieczna, jednak by wzmocnić naturalną barwę drewna i zachować jego piękno na dłużej, zaleca się olejowanie tarasu wkrótce po jego montażu, a następnie w miarę potrzeby raz, dwa razy do roku. Dobrą porą do wykonania tego zabiegu jest wiosna oraz wczesna jesień. Do zabezpieczenia desek w okresie jesienno–zimowym doskonale nadaje się olej iProtect do konserwacji i ochrony drewna, pomaga również zachować jego naturalny kolor.

improtect

fot. DLH Poland

Deska tarasowa z drewna egzotycznego wyróżnia się oryginalną barwą. Naturalne kolory drewna zaskakują różnorodnością odcieni, od żółtego Badi, przez piaskowo-brązową Tatajubę i Bangkirai, brązowy Merbau, po czekoladowo-bordową Massarandubę i oliwkowo-brązowe Ipe. Cechą wspólną wszystkich wymienionych wyżej gatunków jest trwałość i twardość – zdecydowanie większe od gatunków europejskich. Dzięki wyjątkowym właściwościom egzotycznych desek tarasowych konserwacja tarasu jest zbędna. Bez olejowania drewno będzie również trwałe, jednak jego powierzchnia w ciągu kilku lat może pokryć się srebrno-szarą patyną pod wpływem czynników atmosferycznych. Olejowanie pomaga utrzymać kolor drewna na dłużej sprawiając, że taras przez długie lata wygląda jak nowy – mówi Wojciech Mogilnicki, Szef Produktu w firmie DLH Poland.

Śnieg na tarasie

Zima to malownicza pora roku, szczególnie gdy za oknem otacza nas biała pokrywa śniegu. Jeżeli biały puch pojawi się na naszych drewnianych tarasach warto jest go w porę usunąć. Odśnieżanie tarasu pozwoli uniknąć przymarznięcia śniegu do powierzchni tarasu i powstania cienkiej warstwy. Jeżeli warstwa lodu już powstanie, nie należy posypywać jej solą ani stosować żadnych środków chemicznych. Najlepiej wtedy posypać lód cienką warstwą piasku. Wbrew pozorom sama pielęgnacja i konserwacja nie wymaga od nas dużego wysiłku. Pamiętając o regularnym sprzątaniu i pielęgnacji możemy czerpać satysfakcję ze wspaniałego miejsca do wypoczynku, które dodatkowo doskonale się prezentuje.

Leave a Reply