Jak wybrać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne to jeden z podstawowych i niezbędnych elementów wyposażenia każdego domu. Stanowią one bowiem nie tylko jego wizytówkę, ale zapewniają również domownikom intymność i bezpieczeństwo, chroniąc przed wizytą niepowołanych gości i zmiennymi warunkami pogodowymi. Dlatego tak ważne jest, by wybór drzwi wejściowych był starannie przemyślaną decyzją. Na co zwrócić uwagę przy ich doborze radzi Joanna Szwertfeger Specjalista ds. sprzedaży z firmy Metalkas.

Zakup drzwi zewnętrznych stanowi zazwyczaj inwestycję na wiele lat. Rozważając więc ich wybór, musimy wziąć pod uwagę wiele kwestii, zarówno tych estetycznych, jak i funkcjonalnych. Wygląd panela, skuteczne zabezpieczenia antywłamaniowe, czy odpowiednie właściwości izolacyjne to elementy, na których powinniśmy skupić się w szczególności. To od nich bowiem zależeć będzie późniejszy komfort i wygoda użytkowania. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, czym powinny charakteryzować się drzwi idealne. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek, a wybrany model służyć nam będzie przez długie lata.

Stop włamywaczom

Jedną z podstawowych funkcji, jaką pełnią drzwi zewnętrze jest zapewnienie ochrony domownikom. Solidnie wykonane powinny więc stanowić skuteczną zaporę przed potencjalnym włamywaczem. Dla własnego bezpieczeństwa i spokojnego snu najlepiej zaopatrzyć się w produkt wyposażony w kilka rodzajów zabezpieczeń, które zagwarantują nam wysoką ochronę antywłamaniową.

rygiel drzwiowy

Odpowiednie ryglowanie to podstawa solidnych drzwi fot. Bella Linea

Jedną z najważniejszych rzeczy, charakteryzujących dobre drzwi jest odpowiedni zamek z wielopunktowym ryglowaniem. Najlepiej, kiedy drzwi wyposażone są w tego rodzaju elementy w kilku miejscach. Rozwiązanie to stosowane jest m.in. w kolekcji BL-AN Wenus marki Bella Linea, gdzie jednoskrzydłowe drzwi, oprócz atestowanego kl. VI zamka głównego z pięcioma ryglami, posiadają również certyfikowany zamek górny w kl.VII, z trzema ryglami oraz zamek pomocniczy dolny, również z trzypunktowym ryglowaniem. – wyjaśnia specjalista z firmy Metalkas.

zawias

Wewnętrzne zawiasy to dodatkowy gwarant naszego bezpieczeństwa fot. Bella Linea

Nie mniej ważne są również właściwe zawiasy, gdyż one stanowią najczęściej kolejną furtkę dla złodzieja. – Bezpieczeństwo znacznie zwiększają wewnętrzne, antywyważeniowe zawiasy, które uniemożliwiają ich przecięcie i zdjęcie całego skrzydła. W ten sposób drzwi będą stanowiły dla włamywacza barierę nie do przejścia. – dodaje Joanna Szwertfeger z firmy Metalkas . Dobrze jest również, gdy ościeżnica, jak i skrzydło wykonane są ze stali, gdyż znacznie utrudnia to ich zniszczenie. Drzwi BL-AN Wenus marki Bella Linea spełniają oba te warunki, jednocześnie dzięki ozdobnym panelom zachowując estetyczny wygląd. Dodatkową ochronę antywłamaniową zapewnia wytrzymała klamka z rozetą i rozety osłaniające wkładki bębenkowe – wszystkie te elementy posiadają specjalny atest.

Ciepło pod ochroną

Dobre drzwi zewnętrzne powinny sprostać nie tylko próbie włamania. Musimy zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model ochroni nas również przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi i hałasem. – Ważne jest by drzwi były szczelne oraz wzbogacone odpowiednią izolacją termiczną i akustyczną. Takie właściwości zapewni np. dodatkowa uszczelka wokół ościeżnicy, dzięki której niweluje się naturalne szpary pomiędzy skrzydłem, a futryną. – tłumaczy Joanna Szwertfeger Specjalista ds. sprzedaży z firmy Metalkas. By uniknąć niepotrzebnych strat ciepła, wynikających z przenikania zimna przez skrzydło najlepiej zaopatrzyć się w produkt o dobrych parametrach izolacyjnych. Odpowiada za to właściwa grubość drzwi oraz specjalne wypełnienie. Przykładowo drzwi z kolekcji BL-AN Wenus marki Bella Linea, dzięki specjalnej skrzynkowej konstrukcji i wypełnieniu z wełny mineralnej stanowią doskonałą ochronę zarówno termiczną, jak i akustyczną. Dzięki temu w naszym domu będzie cicho, ciepło i przytulnie.

Bo wygląd ma znaczenie

drzwi4

Nietypowe wzory drzwi zewnętrznych to sposób na ciekawą aranżację domu fot. Bella Linea

Kiedy już wybierzemy odpowiednie ze względu na parametry techniczne drzwi, możemy zająć się dopasowaniem ich wyglądu. Jest on równie ważny, co dobre zabezpieczenie, czy izolacja, zwłaszcza, że jest to pierwsza rzecz w domu, z którą stykają się nasi goście. – Wybór drzwi wejściowych jest nieco bardziej skomplikowaną kwestią, niż dopasowanie ich wewnętrznych odpowiedników. Muszą one bowiem komponować się zarówno z elewacją budynku, orynnowaniem i stolarką okienną, jednocześnie współgrając z wystrojem wnętrza domu. Sprawę znacznie ułatwiają modele, w których istnieje możliwość zastosowania innego panelu od zewnątrz, a odrębnego wewnątrz. W ten sposób unikamy żmudnej selekcji i godzin spędzonych w sklepie. – radzi specjalista z firmy Metalkas.

Jeśli kupujemy drzwi do klasycznie zaaranżowanego domu dobrze jest zdecydować się na ponadczasowe dekory, przypominające naturalne drewno, które będą modne przez długie lata. Do prostych, nowoczesnych budynków zastosować możemy z kolei nieco bardziej awangardowe wzory. W niektórych typach drzwi, jak np. w kolekcji BL-AN Wenus marki Bella Linea, możliwa jest wymiana samych paneli, dzięki czemu, wraz ze zmieniającą się modą nie musimy zmieniać od razu całych drzwi.Panele ozdobne skrzydła drzwiowego są wytwarzane w technologii okleinowania płyty okleiną naturalną (fornirem) z powierzchnią lakierowaną lub matową, bądź modyfikowaną i barwioną w różnych kolorach. Istnieje możliwość wyboru na indywidualne życzenie klienta szerokiej gamy oklein. Niezależnie od tego jaki typ okleiny klient wybierze, występują one w dwóch wariantach wykonania: standardowym lub z podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne (bez możliwości demontażu), pokryte lakierem odpornym na czynniki atmosferyczne.

Wybór właściwych drzwi zewnętrznych nie jest zadaniem łatwym. Musimy brać bowiem pod uwagę wiele aspektów, nie tylko wygląd i precyzyjne wykonanie, ale również parametry techniczne. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy więc starannie przemyśleć swoją decyzję, by nabyty przez nas produkt spełniał nasze oczekiwania przez długi czas.

One Response

  1. Robert Furgał 4 czerwca 2015

Leave a Reply