Jak zmienił się odkurzacz przez 100 lat

W 2012 roku minie 100 lat od momentu, gdy Electrolux zaprezentował swój pierwszy odkurzacz Lux1. Od tego czasu dokonano wielu udoskonaleń, które w efekcie doprowadziły do stworzenia wiodących obecnie modeli – linii Green Range oraz odkurzacza UltraOne. Electrolux „wprowadzając odkurzacz pod strzechy” zrewolucjonizował domowe sprzątanie. Odkurzacze Electrolux zawsze były w awangardzie jeśli chodzi o wzornictwo, innowacyjne rozwiązania i efektywność pracy.

Lux 1

Nieliczne odkurzacze, które można było znaleźć w domach na początku dwudziestego wieku były ogromnymi, nieporęcznymi i bardzo ciężkimi urządzeniami. W tym czasie, założyciel firmy Electrolux, genialny sprzedawca Axel Wenner-Gren zobaczył na wystawie sklepowej w Wiedniu amerykański odkurzacz. Od razu zdał sobie sprawę z potencjału takiego urządzenia, pod warunkiem, że byłoby mniejsze, lepsze i tańsze.

W 1912 roku udało mu się zrealizować swoją wizję. Tak powstał odkurzacz Lux1 (firma Electrolux została założona w Szwecji 7 lat później w 1919 roku), który ważył 14 kilogramów i kosztował 300 SEK, czyli ok. 5 500 złotych w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze.

odkurzacz 1

(Model Lux 1, fot. Electrolux)

Model V

Lux1 bardzo szybko stał się ogromnym sukcesem. Był używany w domach i różnego typu instytucjach m.in. w szwedzkim Pałacu Królewskim. Dziewięć lat później, w 1921 roku Wenner-Gren zaskoczył wszystkich nowym rozwiązaniem – położył odkurzacz na boku i zamontował do niego płozy, takie jak w sankach. Dzięki temu odkurzacze stały się bardziej mobilne i łatwiejsze w obsłudze. Model V, bo tak został nazwany nowy odkurzacz, również stał się wielkim sukcesem.

odkurzacz 2

(Model V 5, fot. Electrolux)

Od Luxomatic do najnowocześniejszych modeli

Dopiero w latach 60tych pojawił się model Luxomatic, pierwszy w którym płozy zastąpiono czymś, co obecnie wydaje się naturalną częścią każdego odkurzacza – kółkami. Luxomatic był także pierwszym odkurzaczem z automatycznie zwijanym kablem, wskaźnikiem zapełnienia worka i papierowymi workami zamykającymi się przy wyrzucaniu.

Obecnie Electrolux koncentruje się na tworzeniu ekologicznych produktów, przyjaznych dla środowiska pozwalających oszczędzać energię, takich jak UltraOne Green, odkurzacz, który zużywa o 50% mniej energii od standardowego odkurzacza i jest w 70% wykonany z powtórnie przetworzonych materiałów. UltraOne Green jest jednym z kilku dostępnych modeli z linii Green, do których produkcji wykorzystano przetworzony plastik.

odkurzacz zajawka1

( Electrolux Lux 1 i Ultra One mini, fot. Electrolux)

 

 

Leave a Reply