Kominek – umowna granica między salonem a kuchnią

Otwarte, przestronne przestrzenie, łączące funkcje kilku pomieszczeń, to domena nowoczesnego budownictwa. W domach jednorodzinnych komfortowy salon z wyjściem na taras, rodzinna jadalnia oraz ergonomicznie urządzona kuchnia tworzą dużą część dzienną, gdzie skupia się codzienne życie domowników. Aranżacja wnętrza jest spójna, choć stosuje się tricki, które budują strefy w pomieszczeniu. Jednym z efektownych sposobów na oddzielenie kuchni od salonu, bez konieczności zamykania jej za ścianą działową, jest kominek. Przedstawiamy kilka pomysłów na urządzenie salonu z kuchnią z kominkiem w roli głównej.

Salon z kuchnią w nowoczesnym domu z poddaszem

W domach z poddaszem strefa dzienna zajmuje zdecydowanie większą część parteru. Oddziela się ją od strefy nocnej, która znajduje się na poddaszu i zapewnia tam komfortowe warunki do prywatnego wypoczynku domowników.

Ten projekt wnętrza pokazuje, jak urządzić salon z kuchnią, by połączyć wnętrza i jednocześnie zbudować w nich wygodne strefy. Aranżacja przedstawia pomysł na wystrój nowoczesnego domu z poddaszem użytkowym. Ścianka kominkowa to niewątpliwy element dekoracyjny wnętrza. Stylowa czerń kontrastuje z białymi ścianami, jasnym drewnem, ocieplającym wnętrze i jednocześnie doskonale wpisuje się w elegancką, nowoczesną stylistykę.

Dzięki usytuowaniu kominka, salon zyskuje przytulność i staje się najbardziej reprezentacyjną częścią pomieszczenia, skupiającą wokół kominka mieszkańców i ich gości. Wydzielona obok słoneczna jadalnia to idealne miejsce do celebrowania wspólnych posiłków. Schowana za kominkiem kuchnia, gwarantuje poczucie swobody – ewentualne efekty prac kuchennych są ukryte przed oczami gości, przebywającymi w salonie.

salon z kuchnia projekt 1

Salon z kuchnią w projekcie domu DZW PRAKTYCZNY 6 CE (DOM DW1-81), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Salon z kuchnią w nowoczesnym domu parterowym z możliwością adaptacji poddasza

Podobnie, jak w poprzednim projekcie, i w tym pomieszczeniu centralnie usytuowano ściankę kominkową. Takie rozwiązanie, poza względami estetycznymi, zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła, dzięki czemu kominek jest doskonałym źródłem dodatkowego ogrzewania zimą czy w okresach przejściowych.

Ściana z kominkiem harmonijnie komponuje się z subtelnym wystrojem salonu i kuchni, której eleganckie drewno odebrało gospodarczy charakter. Dzięki dużym przeszkleniom wnętrze jest wypełnione światłem, a kominek potęguje poczucie ciepła i przytulności.

Warto jednak zauważyć, że ściana, w której zamontowano kominek, została wykorzystana również od strony kuchennej. To tu zaplanowano funkcjonalną zabudowę, w którą wkomponowano sprzęt agd i dodatkowe miejsce na przechowywanie. Dzięki temu w kuchni można było zrezygnować z części szafek wiszących, łącząc tę otwartą przestrzeń z rodzinną jadalnią.

salon z kuchnią projekty 2

Salon z kuchnią w projekcie domu SD Trentino C CE (DOM SD2-03), fot. Pracownia projektów DOM.pl

salon z kuchnią projekty 3

Salon z kuchnią w projekcie domu SD Trentino C CE (DOM SD2-03), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Salon z kuchnią w nowoczesnym domu parterowym

W domach parterowych również bardzo wyraźnie oddziela się strefę dziennej od nocnej, wymaga to jednak doskonałej organizacji jednokondygnacyjnej przestrzeni. W tym projekcie udało się stworzyć bardzo komfortowy układ wnętrza, sytuując salon z kuchnią w jednej części, a sypialnie w drugiej części domu. Dzięki temu przestrzeń dzienna jest przestronna, rodzinna i bardzo reprezentacyjna.

Tu również kuchnia została oddzielona w sposób subtelny dwustronnym kominkiem, który dodaje wnętrzu dodatkowego ciepła, elegancji oraz nowoczesności. Piękne wykończenie ścianki kominkowej doskonale komponuje się z aranżacją stylowego salonu. Z uroków kominka można korzystać zarówno odpoczywając w salonie, jak i podczas posiłków w części jadalnianej.

Od strony kuchennej szeroka ścianka z kominkiem to idealne miejsce na stworzenie dodatkowe miejsca przechowywania, łącznie z montażem sprzętu agd.

salon z kuchnią projekty 4

Salon z kuchnią w projekcie domu FA Julia CE (DOM GC5-64), fot. Pracownia projektów DOM.pl

salon z kuchnią projekty 5

Salon z kuchnią w projekcie domu FA Julia CE (DOM GC5-64), fot. Pracownia projektów DOM.pl

Leave a Reply