Kwiaty w wazonie. Jak przedłużyć ich trwałość?

Cięte kwiaty w wazonie to piękna dekoracja stołu i wnętrza. Niestety nie są one trwałe. Jak przedłużyć trwałość ciętych kwiatów? Oto nasze sprawdzone sposoby…

Depositphotos 95564854 s 2019

Zazwyczaj cięte kwiaty zdobią nasze wnętrze przez 3 dni. Jeśli jednak odpowiednio o nie zadbamy, mogą utrzymać się przez dłuższy czas. Jak to zrobić?

Wybieraj nierozwinięte pąki

Rozwinięte pąki kwiatów prezentują się niezwykle atrakcyjnie. Niestety nie postoją one długo w wazonie. Kupując więc kwiaty, wybierz te o nierozwiniętych pąkach. W ten sposób przedłużysz ich trwałość.

Podcinanie łodyg

Po przyniesieniu ciętych kwiatów do domu, pamiętaj, aby podciąć im łodygi. Przytnij je na 1-2 cm. Dzięki temu łodygi prawidłowo będą pobierać wodę. Przy jej zmienianiu za każdym razem podcinaj pędy.

Depositphotos 421427866 s 2019

Usuwanie liści

Przed włożeniem kwiatów do wazonu z wodą, usuń liście z łodyg. Jeśli łodygi mają kolce, nie usuwaj ich, bowiem zabieg ten może uszkodzić skórkę pędu, co wpłynie na osłabienie kwiatów.

Wymiana wody

Pamiętaj, aby regularnie wymieniać wodę w wazonie (co 1-2 dni). Za każdym razem przy wymianie wody, przycinaj łodygi kwiatów. W ten sposób nie dopuścisz do ich gnicia. Co ciekawe, woda w wazonie powinna mieć temperaturę pokojową.

Odpowiednie miejsce

Nie stawiaj wazonu z ciętymi kwiatami bezpośrednio w słońcu oraz w przeciągu. Trzymaj je także z dala od grzejników i innych urządzeń grzewczych. Najlepiej ustaw wazon na stole bądź na kredensie.

Leave a Reply