W Muzeum Narodowym w Karwowie można podziwiać wystawę „ZA-MIESZKANIE 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń”. To nowa i bardzo ciekawa inicjatywa, która ma nas skłonić do refleksji nad nowoczesnym budownictwem w miastach i tym do czego tak naprawdę służą mieszkania.
W 1912 roku w Krakowie w sąsiedztwie miejsca, gdzie dziś znajduje się Gmach Główny Muzeum Narodowego odbyła się wystawa, której celem było „przedstawienie w sposób poglądowy usiłowań, na gruncie rodzimym opartych, wytworzenia nowoczesnych form zdrowego, praktycznego i pięknego mieszkania dla wszystkich warstw ludności”.
To była koncepcja miasta ogrodu, sen o życiu w harmonii z przyrodą, nawet wybudowano w skali 1:1 w pełni wyposażone pawilony, zaprezentowane w otoczeniu ogrodu.
Obecnie pokazano nową wystawę, która ma na celu prowokacyjne zestawienie historycznej wizji i współczesnej rzeczywistości. Ta kolekcja miniatur dobitnie pokazuje, co dzieje się obecnie w miastach. Na każdym kroku widać chaos urbanistyczny, powstają coraz to nowe płoty i bramy a miasta stale się rozrastają tworząc jeszcze większy bałagan.
Dlaczego zapomnieliśmy, że nasze domy służą tak naprawdę do mieszkania? Właśnie takie pytanie można sobie zadać po zobaczeniu tej niezwykłej i naprawdę dającej do myślenia wystawy.
Co można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym? Modele domów prosto z 1912 roku, oraz ich współczesne odpowiedniki zarówno z Krakowa jak i okolic. To sześć miejsc zamieszkania dla różnych warstw społecznych i procesów prowadzących do społecznego rozwarstwienia w przestrzeni miasta. Zobaczymy kamienicę stojącą w samym centrum miasta, osiedle zamknięte, blokowisko, mieszkanie socjalne, dom z ogrodem poza miastem i cudowną luksusową willę pod miastem.
Dlaczego wybrano akurat takie nieruchomości? Ponieważ każda z nich jest symbolem innych zachodzących zmian. Mamy izolację, transformację, wykluczenie, ciągłą ekspansję terenów zielonych oraz chęć mieszkania w luksusie z dostępem do natury.
Zapraszam na wystawę „ZA-MIESZKANIE 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” do Krakowa, która wystawiona jest w Muzeum Narodowym do 13 stycznia 2013 roku. Mam nadzieję, że ta kolekcja miniatur skłoni wszystkich ją oglądających do przemyślenia tego jak wygląda obecna infrastruktura miast i czy można coś zrobić, aby zmienić ich obecne oblicze na bardziej przyjazne.