W obecnych czasach priorytetem jest taki dobór urządzeń grzewczych do swojego domu, aby spalanie odbywało się w sposób ekonomiczny, ale także ekologiczny. Jak się okazuje, ogromne znaczenie ma tutaj moc kotła c.o. Czy wiesz, jak dobrać odpowiednią wartość do swojego domu? Przeczytaj w naszym artykule, od czego zależy moc urządzenia grzewczego oraz co się stanie, gdy wybierzesz za słaby lub za mocny kocioł.
Od czego zależy moc kotła c.o.?
Przede wszystkim należy pamiętać, że moc kotła c.o. należy dobrać do zapotrzebowania na ciepło w budynku. Aby to zrobić, oczywiście w pierwszej kolejności warto obliczyć to zapotrzebowanie. Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim powinno się uwzględnić takie parametry jak:
- kubatura,
- wielkość,
- sposób użytkowania pomieszczeń,
- sposób ogrzewania,
- izolację termiczna.
Moc grzewczą kotła wyraża się w kW, czyli kilowatach. Podstawowe obliczenie mocy urządzenia to wykonanie iloczynu powierzchni pomieszczenia, wysokości pomieszczenia oraz dodatkowe przemnożenie otrzymanej wartości przez wskaźnik powierzchniowy.
Moc kotła = Powierzchnia · Wysokość · Wskaźnik powierzchniowy
Wskaźnik powierzchniowy wynosi 40 W/m3 dla nowych budynków o dobrej izolacji termicznych oraz 60 W/m3 dla starych budynków o słabej izolacji. Oczywiście dodatkowe parametry, które warunkują moc kotła na pellet, drewno, węgiel czy biomasę, to sposób użytkowania pomieszczeń oraz rodzaj urządzenia.
Jak jednak podkreśla specjalista ze sklepu z kotłami na pellet online 499.pl:
Wskazany wzór pozwoli szacunkowo wyliczyć moc grzewczą bez uwzględnienia innych warunków. Jest to potrzebne na przykład do zaplanowania miejsca na urządzenie w kotłowni czy wygospodarowania odpowiednich środków pieniężnych na dany model. Szczegółowym doborem parametrów urządzenia powinien się jednak zająć sprzedający lub instalator.
Skutki źle dobranego kotła c.o.
Zwykle staramy się, by urządzenia grzewcze były jak najbardziej ekonomiczne. Dlatego też tak ważne jest, by odpowiednio dobrać kotły. Tanie paliwo nie wystarczy, aby oszczędzić na ogrzewaniu. Trzeba również zwrócić uwagę na to, by moc urządzenia była odpowiednio dobrane do danego budynku. Zbyt mała moc kotły tanie paliwo prowadzi do niedogrzania pomieszczeń, co obniża komfort użytkowania budynku. Oprócz tego może powodować zwiększenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i spadku efektywności spalania paliwa. Zbyt duża moc powoduje nieefektywne spalanie paliwa i większe kosztów ogrzewania. Kotły dobrane w ten sposób również zwiększają emisję szkodliwych substancji, a do tego emitują więcej hałasu.