Urządzenie garażu — jak zaaranżować funkcjonalną przestrzeń?

Garaż to miejsce, które coraz rzadziej służy jedynie do parkowania samochodu. Obecnie przestrzeń ta pełni wiele innych funkcji na przykład warsztatu czy strefy przechowywania rowerów. Z tego powodu przed rozpoczęciem projektowania tego wnętrza, warto zastanowić się nad tym, jak chcielibyśmy go zaaranżować. Jego przeznaczenie, a także wymiary będą determinowały późniejsze wybory, takie jak na przykład rodzaj bramy garażowej czy oświetlenia. Co trzeba wziąć pod uwagę, aby stworzyć funkcjonalne pomieszczenie? Podpowiadamy.

Brama garażowa ma znaczenie

Brama garażowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia funkcjonalnej przestrzeni, ponieważ determinuje komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. Z tego powodu już na etapie projektu, warto zastanowić się, jaki rodzaj drzwi chcemy zastosować. Nie każdy model sprawdzi się na przykład na niewielkiej posesji.

Jeżeli dysponujemy sporą przestrzenią przed i nad garażem, wówczas możemy zdecydować się na model uchylny. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych obecnie przez inwestorów, które ze względu na to, że jego dolna część wysuwa się na zewnątrz, potrzebuje nieco więcej miejsca niż inne skrzydła.

Kolejnym modelem są drzwi rolowane. To rozwiązanie polecane jest szczególnie właścicielom niewielkich posesji. Zasada ich działania przypomina tę, którą można obserwować w przypadku rolet okiennych. To bardzo praktyczna brama garażowa, ponieważ sprawdzi się niemal w każdym przypadku, ze względu na to, że nie wymaga wiele miejsca zarówno przed garażem jak i w jego wnętrzu. Dzięki temu możliwe jest ustawienie większej liczby regałów bez obawy o to, że podczas otwierania skrzydeł zostaną one uszkodzone.

Brama garażowa segmentowa z kolei najczęściej sprzedawana jest wraz z automatyką. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które wymaga jednak trochę przestrzeni zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz garażu. Dlatego też, jeżeli decydujemy się na wybór takiego modelu, warto na etapie projektowania wnętrza wziąć ten aspekt pod uwagę.

Oświetlenie garażu

Oświetlenie garażu stanowi bardzo ważny element jego wyposażenia decydujący o tym, w jakim stopniu funkcjonalna będzie ta przestrzeń. Jest on szczególnie ważny, wówczas gdy w pomieszczeniu nie ma okien. Dobór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony od przeznaczenia takiego wnętrza. Jeżeli służy nam ono wyłącznie do parkowania samochodu, wtedy najlepiej postawić na lampy z czujnikiem ruchu.

Jeżeli natomiast nasz garaż ma być wykorzystywany również jako mini warsztat, bądź przestrzeń do przechowywania, warto pomyśleć o zamontowaniu w nim kilku źródeł światła. Poza lampą z czujnikiem dobrze jest postawić również na kinkiety boczne montowane na ścianach, a dodatkowo specjalne lampy warsztatowe.

Meble i wyposażenie garażu

Wybór mebli i wyposażenia do garażu jest uzależniony od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystywać tę przestrzeń. Jeżeli ma nam służyć wyłącznie do parkowania samochodu, wówczas warto postawić tam na przykład jeden regał lub kilka półek, aby umożliwić przechowywanie na przykład opon czy środków do pielęgnacji auta. Jeżeli np. na co dzień korzystamy z roweru, warto przymocować do ściany specjalne haki na te oraz inne sprzęty takie jak na przykład piłki.

Osoby, które chcą stworzyć warsztat w garażu powinny umieścić tutaj stół stolarski, a także wszelkie niezbędne elektronarzędzia w zależności od dostępnego metrażu. Dodatkowo warto pomyśleć o tym, aby strefa ta była oddalona od miejsca, w którym zatrzymuje się samochód, by wszelkie prace stolarskie można było wykonywać swobodnie bez obawy o zarysowanie karoserii auta.

W przypadku małych przestrzeni najlepiej wybrać bramę garażową, która otwierając się i zamykając, nie wykorzystuje miejsca we wnętrzu pomieszczenia. Dodatkowo warto zdecydować się na rząd regałów ustawiony jedynie pod jedną lub dwiema ścianami, aby ułatwić sobie wjazd do garażu i zminimalizować ryzyko uszkodzenia lakieru samochodu.

Leave a Reply