Szklane domy? Zobacz ten domek letniskowy!

Domki letniskowe to doskonały sposób na wakacje w ulubionym miejscu. Taki projekt domu letniskowego to jednak wyjątkowa dacza, która zaplanowana została według starochińskiej zasady jin i jang.

Otwarty na otoczenie, prawdziwie letni domek zaprojektowali ostatnio architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL.

domek letniskowy 1Przygotowany przez pracownię projekt zakłada budowę letniego domu, skomponowanego według zasad działania pierwiastków jin i jang. Są to dwie pradawne, obecne we wszechświecie siły, które walczą ze sobą, ale jednocześnie uzupełniają się i tworzą nierozerwalną całość.

domek letniskowy 2Dom zaprojektowany według zasad jin-jang również można podzielić na dwie części: dzienną oraz nocną. Część dzienna, czyli jin składa się z przestronnego salonu oraz obszernej kuchni, połączonej z jadalnią. Pomieszczenia zaplanowano w bezpośrednim sąsiedztwie.

domek letniskowy 3Garderoba oraz trzy sypialnie połączone holem leżą natomiast w drugiej części domu i odpowiadają sile jang. Są to pomieszczenia prywatne, oddzielone przejściem od dziennej połowy domu. Mieszkańcy mogą się w nich sypiać, odpoczywać oraz chować przed „ruchliwą” jin.

W samym centrum domu zaplanowane zostały łazienki oraz pomieszczenia techniczne. Wraz z korytarzem w sposób naturalny oddzielają dwie strefy domu – zaznacza Anna Paszkowska.

domek letniskowy 4Obie części budynku zaprojektowano tak, aby – w razie potrzeby – mogły służyć lokatorom niezależnie od siebie. Nawet rzut domu przypomina starochiński znak jin-jang, dlatego też obie części budynku, choć różne, tworzą zintegrowaną całość.

Letni, parterowy domek, zaprojektowany przez pracownię 81.WAW.PL, ma kształt pawilonu. Elewacja budynku nie jest jednak ani przewidywalna, ani jednolita. Z prawej strony wieńczą ją kąty proste, a z lewej – opływowe i delikatne linie.

domek letniskowy 5Dodatkowo, intrygujący kształt domku na lato podkreślają przeszklone ściany. Pawilon, który w założeniu ma służyć jako dom letni, jest całkowicie przeszklony. Dzięki zastosowanym przeszkleniom, całość idealnie komponuje się z otoczeniem. Pozwala to osiągnąć efekt wnętrza, które otwiera się na zewnątrz.

domek letniskowy 6Zaprojektowany budynek ma liczne zalety. Dla przykładu nie wymaga ogrzewania, dlatego szklane ściany z pewnością nie zwiększą kosztów utrzymania domu. Przygotowany przez architektów projekt nie uwzględnia również, zbędnego w czasie letnich miesięcy, garażu.

domek letniskowy 7

No i jak? Jedziemy na wakacje? 🙂

Leave a Reply