Wybór odpowiedniego kominka do domu wymaga przemyślenia wielu kwestii, w tym uwzględnienia swoich preferencji estetycznych, potrzeb grzewczych i sposobu jego instalacji. Oto przewodnik, który pomoże podjąć Ci świadomą decyzję!
Rodzaj kominka
Kominki podzielić można na różne kategorie pod kątem rodzaju używanego w nich paliwa. Są to:
- Kominki opalane drewnem – zapewniają tradycyjną i przytulną atmosferę. Wymagają komina do odprowadzania spalin. Są dość wymagające w obsłudze, ponieważ wymagają dokładania drewna i usuwania popiołu.
- Kominki gazowe – działają na gaz ziemny, dlatego wymagają doprowadzenia instalacji. Są łatwe w obsłudze za pomocą włącznika lub pilota. Są na ogół bardziej energooszczędne i wytwarzają mniej zanieczyszczeń niż modele opalane drewnem. Wymagają odprowadzenia spalin.
- Kominki na pellet – wykorzystują paliwo w formie pelletu, czyli małych granulek. Są wygodne w obsłudze, na przykład mogą mieć automatyczny zapalnik i podawać paliwo, ale wymagają podłączenia do instalacji kominowej.
- Kominki elektryczne – wygodne i wszechstronne. Można go łatwo zainstalować bez podłączania ich do komina. Idealne do domów, w których tradycyjne rozwiązania są niepraktyczne.
- Biokominki – kominki wykorzystujące ciekłe paliwo w postaci etanolu. Dają estetyczny efekt płomieni, ale nie ogrzewają mocno pomieszczeń. Nie wymagają podłączania do komina.
Wydajność grzewcza
Przy zakupie kominka trzeba uwzględnić kwestię jego wydajności grzewczej. Należy określić, czy kominek ma służyć jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu, czy jako dodatkowy element grzewczy. Trzeba również uwzględnić moc grzewczą kominka, dobierając go do wielkości pomieszczenia, by zapewnić w nim odpowiednie ciepło.
Względy estetyczne
Obecnie kominki Śląsk – https://www.magiaognia.com/ są dostępne w różnych stylach, od tradycyjnego po nowoczesny. Można zatem wybrać taki, który będzie pasował do wystroju domu. Warto także wziąć pod uwagę materiały użyte do wykonania obudowy kominka, takie jak kamień, cegła, drewno lub metal. Obudowy można kupić jako gotowe lub można zdecydować się na ich wykonanie na zamówienie lub samodzielnie.
Wymagania instalacyjne
Kominki opalane paliwami stałymi oraz gazem wymagają komina. Kominki elektryczne oraz biokominki nie potrzebują instalacji kominowej, oferując większą elastyczność w ich montażu. Trzeba też zmierzyć przestrzeń, w której planuje się zainstalować kominek. Należy zachować wtedy odpowiednie odstępy od ścian i łatwo palnych materiałów. Dodatkowo trzeba zadbać o prawidłową wentylację.
Sposób obsługi
Kominki gazowe i elektryczne często są wyposażone w piloty ułatwiające obsługę. Niektóre modele posiadają funkcję automatycznego wyłączania dla większego bezpieczeństwa. Należy wziąć pod uwagę wymagania konserwacyjne wybranego typu kominka. Kominki elektryczne i gazowe są na ogół łatwiejsze w utrzymaniu niż kominki opalane drewnem oraz pelletem.