Masa bitumiczna – wszystkie niezbędne informacje

W sklepach budowlanych spotkać można taki produkt jak masa bitumiczna. Co to jest? Wiele osób stawia sobie takie pytanie, ponieważ nie do końca zdają sobie sprawę z tego, z jakim produktem mają tak naprawdę do czynienia. No cóż, nie każdy na co dzień pracuje w branży budowlanej, więc ich niewiedza jest wytłumaczona. Można jednak zdobyć chociażby garść niezbędnych informacji, dzięki czemu może się okazać, że w przyszłości będzie można taką masę bitumiczną wykorzystać.

Informacje podstawowe

W składzie masy bitumicznej można znaleźć takie elementy, jak: różne rodzaje wypełniaczy, lepiszcza i mieszanki kruszyw. Może popularność masy bitumicznej nie jest duża, ale warto wiedzieć, że znajdowała się ona w wykorzystaniu przez firmy budowlane, już na początku XX w. To właśnie wtedy, przy jej pomocy, tworzone były m.in. nawierzchnie drogowe. Sama produkcja masy jest niezwykle skomplikowana, gdzie pod uwagę bierze się specjalny sortownik. To właśnie tam zebrany materiał przesiewany jest przez specjalne pokłady sitowe. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu zebrane kruszywo można podzielić przynajmniej na kilka frakcji.

Gdzie stosuje się masę bitumiczną?

Jeżeli ktoś będzie ciekaw, może samodzielnie przyjrzeć się procesowi produkcji masy bitumicznej. Warto jednak sprawdzić, gdzie taki element budowlany jest wykorzystywany. Jedno zastosowanie zostało już wymienione powyżej. To prawda, że budownictwo drogowe jest najczęstszym miejscem, gdzie ma się do czynienia z takim materiałem budowlanym. Masa bitumiczna pomaga uzupełnić m.in. ubytki drogowe, których w Polsce nie brakuje. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko ulica jest miejscem, gdzie masę można położyć. Można z niej skorzystać we wszystkich tych miejscach, gdzie znajduje się asfalt drogowy. Ale gdzie jeszcze masa może zostać użyta?

Warto o nich pomyśleć, jeżeli wykonuje się hydroizolację fundamentów i ław budynków. Niektóre masy, jakie mają w sobie dodatek syntetycznego kauczuku, można użyć jako element zabezpieczający w przypadku takich miejsc, jak balkony, tarasy, itd.

Zalety masy bitumicznej

Na samym końcu, warto nadmienić, jakie zalety ma masa bitumiczna:

  • możliwość aplikacji bez względu na panujące warunki atmosferyczne, jak również porę roku,
  • możliwość wykonania przy jej pomocy bardzo szybkich napraw,
  • brak konieczności wykorzystania specjalistycznego sprzętu,
  • możliwość szybkiego przywrócenia powierzchni do użytku, po zakończeniu prac z masą.

Nie ma się więc co dziwić, że materiał jest tak chętnie obecnie używany w Polsce i nie tylko.

Leave a Reply