Płytki łazienkowe: klasyka czy nowoczesność?

Taki dylemat może towarzyszyć każdemu, kto chce zaprojektować lub wyremontować wnętrze łazienki. Z jednej strony kuszą sprawdzone, ponadczasowe ciepłe beże, z drugiej – płytki o wyraźnej, geometrycznej fakturze lub układające się w obraz. Które wybrać?

Wiemy jak osobistym miejscem jest łazienka – specyficzna przestrzeń, która poza oczywistym przeznaczeniem, służącym zabiegom higienicznym, ma za zadanie zdjąć z nas stres nagromadzony w ciągu dnia i sprawić, że w lepszym nastroju powitamy kolejny dzień.  O finalnym odbiorze pomieszczenia w dużej mierze decyduje wybór odpowiednich płytek.

Kryteria doboru

Do niewielkiej łazienki w tradycyjnym stylu dobierajmy duże, gładkie płytki i przełamujmy ich jednobarwność dekorami, które możemy zastosować na fragmencie, lub całej ścianie. Natomiast przy wnętrzach nowoczesnych, które z założenia nie muszą być tak oszczędne w wyrazie, dobrze wyglądać będą płytki z wyraźnym geometrycznym wzorem, albo takie, które można ułożyć w wielkoformatowy obraz. To idealna propozycja  dla większych przestrzeni, bo przełamujące stereotypy inserta ożywiają wnętrze stylowym kolorem i fakturą. Podczas wyboru materiałów na ściany i podłogę duże znaczenie ma także wielkość, kształt i rozmieszczenie sprzętów. Wbrew pozorom nie sprawdza się zasada, że do małej łazienki najlepsze są nieduże płytki. Świetnie zaprezentują się w niej  te większe, w formacie 25×75 cm.

Wzory z natury

Decydując się na klasyczną łazienkę o ciepłej, naturalnej barwie, pamiętajmy o dobraniu  barwy płytek do koloru innych elementów – takich jak drzwi czy meble łazienkowe. Nie oznacza to, że podłoga lub ściany muszą mieć ten sam kolor, co reszta wyposażenia, ale kompozycja powinna być zrównoważona i wprowadzać do łazienki klimat harmonii i spokoju. Unikalny efekt zyskamy przy ułożeniu płytek z kolekcji Simple Stone Opoczno, gdzie poza klasyczną, beżową imitacją kamienia w płytkach bazowych, mamy do wyboru komplementarne mozaiki, subtelny wzór karo, czy dekoracyjne płytki składające się z wielu mini-kwadratów.

plytki lazienkowe simple stone Opoczno1

Kolekcja Simple Stone, fot. Opoczno

plytki lazienkowe Simple Stone Opoczno

Kolekcja Simple Stone, fot. Opoczno

Co ważne – jeśli jesteśmy posiadaczami typowej, małej łazienki, dzięki wprowadzeniu do wnętrza elementów beżu, uzyskamy efekt optycznego powiększenia. Aby aranżacja nie była monotonna, zestawmy barwy natury z delikatnymi dekoracjami, np. w liście. Dekorem Ravina Beige Inserto Geo Opoczno wyeksponujemy wybrany fragment łazienki, np. wannę albo umywalkę. To sprawdzony motyw, który doda naszemu wnętrzu przytulności, bo pośrednio kojarzy się nam również z wzorem liści na poduszkach, czy zasłonach w salonie.

plytki lazienkowe Ravina Opoczno

Kolekcja Ravina, fot. Opoczno

Artystyczna geometria

Współczesne propozycje wykończenia ścian i podłóg stawiają na przestrzenne formy, podkreślające i wydobywające z wnętrz głębię barw. Właśnie dlatego w nowoczesnych aranżacjach poświęcamy coraz większą uwagę strukturze materiału. Kolekcja Delicates Lines to aż  dziesięć elementów, które pozwolą na wykreowanie wielu całkowicie różnych aranżacji. Płytki o wzorach złożonych ze strukturalnych linii, świetnie komponują się z gamą kolorystyczną kolekcji – odcieniami szarości i kontrastową czerwienią. Kolekcja uzupełniona jest dekoracjami szklanymi, które przełamując jednostajność, wprowadzają do łazienki klimat nowoczesnej awangardy.

Plytki lazienkowe Delicate Lines Opoczno4

Kolekcja Delicates Lines, fot. Opoczno

plytki lazienkowe delicate lines Opoczno

Kolekcja Delicates Lines, fot. Opoczno

Lubiącym artystyczne klimaty spodoba się kolekcja Artistic Way Opoczno. Dekory, które wzbogacają płytkę bazową, odbiegają od utartych reguł – wzór przypomina delikatne pociągnięcia pędzla. Motywem przewodnim są tu biele, zmiksowane z elegancką szarością, beżem i czernią. Z pomocą dekoru Artistic way inserto lines stworzymy na ścianie dowolnej wielkości wzór, przypominający abstrakcyjny obraz, bazujący na powtarzających się poziomych liniach.

plytki lazienkowe Artistic Way Opoczno

Kolekcja Artistic Way, fot. Opoczno

Obecnie wystrój łazienek nie jest już efektem przypadkowych decyzji. Klienci coraz więcej czasu poświęcają na jego zaplanowanie, często korzystając przy tym z pomocy projektantów. Co za tym idzie, są też zdecydowanie bardziej konsekwentni w swoich wyborach, dzięki czemu aranżacje stają się spójne.

Leave a Reply