Podłogi drewniane – naturalnie!

Wybierając wymarzoną podłogę, często zadajemy sobie pytanie: sztuczna czy prawdziwa? Nic w tym dziwnego. Podłogi laminowane posiadają szereg zalet wspólnych z naturalnym wyrobem. Bogate wzornictwo czy łatwość montażu to tylko niektóre z nich. Jednak jak mówią ci, którzy zdecydowali się na podłogę z prawdziwego drewna, produkt sztuczny nigdy nie zastąpi dzieła doskonałej natury…

Różnica wyczuwalna w dotyku

Podłoga drewniana dzięki naturalnym właściwościom surowca oraz jego charakterystycznemu, nieszablonowemu wyglądowi pozwala stworzyć wnętrze przytulne, wyrafinowane, bezpieczne. W przeciwieństwie do chłodnego laminatu drewno, ciepłe i miłe w dotyku , zachęca do bosych wędrówek po zakamarkach domu. Odwrotnie też niż w przypadku syntetyków, drewno idealnie tłumi dźwięki i odgłosy kroków.

Antystatyczna powierzchnia podłóg z naturalnego surowca, wykończona wodorozcieńczalnymi lakierami i olejami niezawierającymi związków alergizujących, pozwala także na bezpieczną zabawę najmłodszych. Warto wiedzieć, że nie tylko podczas użytkowania, ale i utylizacji podłogi drewnianej nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje . Dodatkowo podłogi z surowców naturalnych „oddychają”, utrzymując w mieszkaniu odpowiedni mikroklimat, m.in. stałą wilgotność powietrza.

Elite Line Nature Collection Dab Oak Elegance D

(Podłoga z linii Elite Line firmy Baltic Floor)

Inwestycja na lata

Zwolennicy podłóg z laminatu przekonują, że jedną z najważniejszych zalet tego typu produktu jest jego wytrzymałość i niska cena. To prawda, że materiały sztuczne są tańsze niż 100% drewno, jednak warto zauważyć, że mimo iż odporniejsze na zarysowania, nie nadają się do regeneracji, wymagając wymiany całej podłogi. Zazwyczaj więc podłogi laminowane musimy wymieniać co kilka lat.

Elite Line Boutique Collection D

(Podłoga z linii Elite Line firmy Baltic Floor)

Droższa podłoga drewniana jest nie tylko odporna na uszkodzenia (jej twardość jest określana przez tzw. współczynnik Brinella), ale także posiada gwarancję na kilkadziesiąt lat. Co więcej im starsze drewno, tym ma szlachetniejszy wygląd. Dodatkowo naturalny surowiec daje możliwość kilkukrotnej renowacji .

– Co ważne producenci coraz częściej oferują podłogi z bezklejowym systemem montażu, dzięki któremu w przypadku uszkodzenia jednego elementu istnieje możliwość łatwej jego wymiany – zauważa Seweryn Miazga, Product Manager w firmie Baltic Wood™. – Co warte podkreślenia podłogi drewniane charakteryzują się również wysoką odpornością na zmienne warunki w pomieszczeniu, jak też na zmianę wymiarów podłogi przy ponownym montażu w miejscu innym niż pierwotnie. Pamiętajmy też, że wiele z nich z powodzeniem może zostać wykorzystanych w przypadku występowania ogrzewania podłogowego.

Elite Line Colour Collection Jesion Ginger Root

(Podłoga z linii Elite Line firmy Baltic Floor)

Także decydując się na podłogę drewnianą, w skali kilkudziesięciu lat w rzeczywistości zaoszczędzimy dużo więcej pieniędzy i czasu niż w przypadku wyboru podłogi syntetycznej.

Feeria barw i wykończeń

Obecnie podłogi drewniane coraz mniej też ustępują laminowanym pod względem różnorodności. Klienci mogą wybrać wymarzony produkt wykonany z drewna europejskiego, amerykańskiego czy niezwykle barwnego drewna egzotycznego. Jasny lub ciemny, w najmodniejszym w tym sezonie wzorze pełnej deski lub popularnej i tańszej klepki.

Liczne wariacje dotyczą także powierzchni podłóg , które mogą być uszlachetnione bejcą (także kolorową), procesem szczotkowania, olejem (np. kolorowym lub ekologicznym) czy lakierem (matowym, półmatowym itp.). Wybrać możemy także spośród różnych dostępnych sortów prezentujących naturalne cechy drewna, takie jak: sęki, układ słoi, obecność twardzieli czy bielu.

Leave a Reply