Pomysł na kuchnię w małym mieszkaniu

Polacy, na tle innych nacji europejskich, nie mogą pochwalić się zbyt dużym metrażem swoich mieszkań. Dlatego istotne jest, aby dobrze go wykorzystać. Nawet na niedużej przestrzeni może powstać funkcjonalna i jedyna w swoim rodzaju kuchnia.

mala kuchni aranzacja malej kuchni 1

Na ścianie o długości 3 metrów można zmieścić kompletny zestaw Singiel Plus. Jednym z proponowanych przez producenta połączeń jest front w wybarwieniu dąb trufla połączony ze zintegrowanych uchwytem w kolorze Inox. Fot. KAM

Trzypokojowe lokum zamieszkane przez singla lub parę, albo czteropokojowe mieszkanie lub dom, w którym żyje rodzina z dzieckiem, to według Eurostatu „za duże mieszkanie” jak na europejskie standardy. Te zaś zakładają, że w każdym mieszkaniu powinien być pokój dzienny plus sypialnia dla każdej osoby lub pary. Jak wyliczono, w Polsce za duże mieszkanie ma tylko jedna osoba na dziewięć (11,3%). To jeden z najniższych odsetków w Europie, gdzie średnia wynosi 34,2%, czyli co trzeci mieszkaniec wspólnoty ma nieruchomość o większej niż standard liczbie pokoi.

Zbyt małą ilość pokoi w mieszkaniach Polacy często rekompensują sobie kosztem kuchni – pomieszczenie pierwotnie przeznaczone na kuchnię przerabia się na dodatkowy pokój, tę zaś tworzy w aneksie salonu. O trudnościach tych doskonale wiedzą producenci mebli kuchennych, którzy w swojej ofercie uwzględniają możliwość optymalnej zabudowy nawet niewielkiej przestrzeni.

mala kuchni aranzacja malej kuchni 2

Zabudowa pod sam sufit, a taką możliwość stwarza zestaw KAMduo XL, to również sposób na aneks kuchenny czy małą kuchnię. Dzięki pojemnym szafkom można zmieścić wszystko, co jest w kuchni niezbędne. Fot. KAM

Nawet najmniejsza kuchnia, czy to osobna czy w postaci aneksu wygospodarowanego w salonie, może być efektywnie i pomysłowo zagospodarowana – mówi Alicja Gajewska ze Spółki Meblowej KAM z Milejewa (www.meblekam.pl). – Mała kuchnia nie musi oznaczać rezygnacji z wygodnych szuflad czy pojemnych szafek, o czym wielokrotnie przekonali się nasi klienci. Mamy kilka ciekawych rozwiązań, które polecamy właścicielom małych kuchni. Często sami są zdziwieni efektem końcowym – jak wiele można zmiesić na powierzchni, na której początkowo chcieli ustawić tylko niezbędny sprzęt AGD i kilka szafek.

Dlatego projektanci Spółki Meblowej KAM podjęli się zadania stworzenia kompletnego i funkcjonalnego systemu mebli kuchennych, które można zmieścić nawet na niedużej powierzchni. W ten sposób powstał zestaw Singiel Plus. Aby go ustawić potrzebna jest jedna ściana o długości 3 metrów. Singiel Plus to kompozycja szafek i szuflad, które spełnią wszystkie wymagania w zakresie przechowywania produktów i przygotowywania posiłków, nie zapominając oczywiście o komforcie użytkowania takiej kuchni.

Zaprojektowanie niedużej zabudowy kuchennej nie oznaczało pójścia na kompromis w kwestii designu. Dlatego nawet w tym najmniejszym zestawie zaproponowano wzór frontów Olivia o niepowtarzalnym uroku nawiązującym do trendu eco oraz vintage. Zintegrowany uchwyt oraz najmodniejsze dekory imitujące popularne gatunki drewna tworzą kompozycję, która świetnie wpasuje się w styl salonowy.

mala kuchni aranzacja malej kuchni 3

Ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni szafki narożnej jest możliwe dzięki autorskiemu rozwiązaniu firmy KAM. Szuflady narożne są montowane na prowadnicach firmy BLUM. Fot. KAM

Innym rozwiązaniem dedykowanym właścicielom niedużych pomieszczeń kuchennych jest zestaw KAMduo XL, zdobywca Złotego Medalu MTP a także Złotego Medalu – Wybór Konsumentów. Na czym polega wyjątkowość zestawu KAMduo XL? Jeżeli wnęki kuchennej nie można bardziej wykorzystać „wszerz” można ją zawsze wykorzystać „w górę”. Dlatego szafki górne systemu Kamduo XL są wyższe od standardowych o 28 cm, dzięki czemu ich pojemność zwiększyła się aż o 40%. Cała zabudowa w sposób estetyczny sięga po sam sufit, co dotychczas możliwe było tylko w drogich meblach na zamówienie.      W ten sposób łatwo wygospodarować dodatkową przestrzeń na przechowywanie niezbędnych produktów i akcesoriów kuchennych.

Dla posiadaczy małych kuchni, i nie tylko, KAM ma również inne rozwiązania, które w pełni pozwolą wykorzystać potencjał mebli kuchennych, zwiększając ich funkcjonalność i do maksimum spożytkować przestrzeń szafek np. tych narożnych. Można w ich miejscu zamontować specjalny korpus na bardzo pojemne szuflady, które dodatkowo są ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu.

Z problemem zagospodarowania małej kuchni nasi projektanci poradzili sobie już dawno, dlatego namawiamy do sprawdzonych rozwiązań w postaci gotowych zestawów, albo chociaż słuchania porad projektantów przy wyborze kuchni z bogatej oferty KAM – tłumaczy Alicja Gajewska. – Zarówno mała, jak i duża kuchnia musi być przede wszystkim dobrze zaplanowana i odpowiadać potrzebom wynikającym ze stylu życia jej użytkowników.

Leave a Reply