Wyspa kuchenna w małym mieszkaniu

Wyspa kuchenna nie jest wyłącznie zarezerwowana dla dużych pomieszczeń. Co ciekawe, to właśnie na ograniczonej przestrzeni najpełniej widać jej wszystkie atuty.

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 1

fot. ZAJC KUCHNIE

W małych mieszkaniach kuchnia ulokowana jest we wnęce lub w salonie. W otwartej przestrzeni niewielka wyspa wyznacza granice stref. Od strony kuchni mieści zmywarkę,  a czasami piekarnik. Tu także znajdują się szafki i szuflady na naczynia i akcesoria kuchenne. Natomiast mebel od strony salonu może wyglądać już zupełnie inaczej. Niekiedy ta cześć wyspy jest miejscem na witrynę, regał lub telewizor. W ten sposób pojawiają się w niej dodatkowe funkcje, a wykończenia stają się typowe dla mebli z salonu.

Innym rozwiązaniem jest pozostawienie jednolitej płaszczyzny frontu wyspy. Stosuje się na niej wykończenia w lakierze lub fornirze. Efektownie wyglądać będzie także kamień naturalny lub kompozyt o eleganckim rysunku i fakturze. Praktyczne i popularne jest wygospodarowywanie na wyspie miejsca na barek służący jako miejsce do spożywania posiłków. Sprawdzi się do szybkich śniadań, wspólnych posiłków i spotkań z przyjaciółmi.

Wyspa to przede wszystkim ważne rozwiązanie funkcjonalne w kuchni. Sprawdza się znakomicie ponieważ łączy w sobie wiele różnych funkcji ułatwiających przygotowanie posiłków. Warto chociażby wspomnieć o ulokowaniu w niej strefy gotowanie lub zmywania. Nie bez znaczenia jest łatwy do niej dostęp z każdej strony, przez co koncentruje wokół siebie życie domowników. Planując kuchnię w niewielkim mieszkaniu warto pamiętać o tym, że minimalny wymiar mebla powinien wynosić  120-160 długości  i 70 cm szerokości. A jeżeli wyspa jest wyposażona w barek, to jej szerokość powinna wynieść minimum 90 cm. Odległość wyspy od wysokiej zabudowy to co najmniej 90 cm, a optymalnie 120 cm. W małej kuchni rządzi zasada: mniej znaczy więcej. A to oznacza, że nie należy przesadzać z ilością materiałów wykończeniowych i kolorystyką. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się proste modernistyczne bryły oraz stonowane barwy pasujące do całości aranżacji wnętrza – mówi Justyna Zajc z firmy ZAJC KUCHNIE, www.meble-zajc.pl

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 2

fot. ZAJC KUCHNIE

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 3

fot. ZAJC KUCHNIE

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 4

fot. ZAJC KUCHNIE

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 5

fot. ZAJC KUCHNIE

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 6

fot. ZAJC KUCHNIE

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 7

fot. ZAJC KUCHNIE

wyspa kuchenna w malym mieszkaniu 8

fot. ZAJC KUCHNIE

Leave a Reply