Urządzając wymarzone wnętrze trudno zdecydować, jaki styl wybrać i który najlepiej koresponduje z charakterem i stylem życia domowników. Inspiracje czerpane z różnych zakątków świata z pewnością podpowiedzą wiele rozwiązań, ale w większości z nich najważniejsza będzie królująca biel.
Styl francuski, angielski, czy może skandynawski?
– Białe wnętrza są ponadczasowe i uniwersalne – mówi Gabriela Zych z firmy Meble Zych. – Wszystko dzięki temu, że biel doskonale sprawdza się w wielu pomieszczeniach, m.in. w salonie, kuchni, łazience czy przedpokoju – dodaje.
O tym, że biel to wyjątkowa barwa, świadczy także to, że stała się fundamentem wielu stylów w aranżacji wnętrz, chociaż w każdym z nich może odgrywać różną rolę. Jej elegancja i uniwersalność sprawiają, że pasuje nie tylko do kwiecistych zdobień w stylu angielskim, ale także bogatych ornamentów francuskich. Doskonale komponuje się także z minimalizmem skandynawskim.
Biel podkreśla detale
Miłośnicy klasycznych, tradycyjnych wnętrz już dawno odkryli niezwykłą moc bieli, której używają w projektowaniu. To wielbiciele stylu francuskiego, chcący zaznać szczypty luksusu i elegancji. Biel pomaga uwydatnić detale i dekoracje – wzory roślinne, rzeźby i ornamenty na ścianach, a także ozdobne poduszki, narzuty i koce.
Ten efekt byłby nie do osiągnięcia gdyby nie wyjątkowe meble, tzw. „ludwiki”. Drewniane, najczęściej malowane na biało, z bogatymi zdobieniami i eliptycznymi zaokrągleniami.
– Dla bieli doskonałym kompanem jest drewno. Ten kolor świetnie uwydatnia jego szlachetność. Powoduje także, że kształt słojów staje się bardziej wyrazisty – mówi Gabriela Zych z MebleZych.pl. – Ten efekt dodatkowo wzmacnia zastosowanie farb wodnych, które w przeciwieństwie do tradycyjnych, nie wygładzają powierzchni, tylko podkreślają jej nieregularne, ciekawe kształty – wyjaśnia.
Dekoracja wnętrz: z kwiatami duet doskonały
Ci, którzy bardziej od przepychu cenią sobie spokój i ciepło domowego ogniska, także mogą wykorzystać biel w swoich wnętrzach. Inspirację można czerpać ze stylu angielskiego, mniej wyniosłego i bardziej przytulnego niż francuski.
W tym przypadku biel uspokaja wnętrze, które przepełnione jest ozdobami, bibelotami, pamiątkami rodzinnymi. Biel jest także sposobem na przełamanie kwiecistych poduszek i zasłon w pastelowych kolorach. Dzięki temu, wnętrze staje się spójne, harmonijne i jest doskonałym azylem dla domowników i gości.
Praktycznie, czyli po wnętrza w stylu skandynawskim
O ile Anglicy i Francuzi upodobali sobie różnorodne zdobienia, mieszkańcy krajów skandynawskich postawili na praktyczne rozwiązania. Wykorzystują biel, aby rozjaśnić wnętrza, ponieważ do ich okien nieco rzadziej zagląda słońce.
Zastosowanie bieli w ciemnym lub małym pokoju pozwala na uzyskanie efektu jasności, a wnętrze wydaje się niż w rzeczywistości. Co więcej, można zaoszczędzić na oświetleniu, ponieważ białe powierzchnie doskonale odbijają światło dzienne.
W stylu skandynawskim biel przestaje być tłem, a staje się cechą dominującą. Nieliczne dodatki i meble z naturalnych materiałów jedynie uzupełniają rozjaśnione wnętrza.
Kolory wnętrz: Polska znowu biała
Przepych, elegancja, ciepło, harmonia i prostota – to tylko kilka z bogatego wachlarza możliwości, które można osiągnąć wykorzystując biel w aranżacji wnętrz. Co przekonało Polaków?
– To dzięki uniwersalności Polacy ponownie polubili biel – podkreśla Gabriela Zych z firmy Meble Zych. – Żaden inny kolor nie ma aż tylu zalet. Jednocześnie może rozświetlać i powiększać wnętrza, podkreślając kolorowe dodatki.