Styl kolonialny – imperialny szyk wnętrza

Zamorskie podróże i czasy wielkiego, morskiego imperium Wielkiej Brytanii zostawiły po sobie trwały ślad w… historii wzornictwa. Styl kolonialny to połączenie zachodniej formy z ciężkimi, egzotycznymi materiałami. Podpowiadamy jak nadać wnętrzu imperialny szyk.

Diabeł tkwi… w drewnie

Styl kolonialny możemy poznać po meblach. Podstawowym wyznacznikiem są ciemne, egzotyczne gatunki drewna w połączeniu z lekkimi, plecionymi zdobieniami. Masywne szafy, kredensy z licznymi przeszkleniami i kratkami, biurka z dużą ilością szuflad, a także rozłożyste fotele w skórzanych obiciach przywodzą na myśl świetność dawnego imperium i przywołują melancholijny czar minionej epoki.

meble kolonialne 3

fot. Kopp

Trochę nowoczesności

Kolonializm można zaklasyfikować jako styl retro i vitage. Obecnie mało kto decyduje się na całkowitą aranżację w tej stylistce, ale już jeden charakterystyczny element pozwala stworzyć unikalne wnętrze. Masywny, skórzany fotel o klasyczne formie, stylizowana orientalnie waza czy lampa z wzorem arabeski może całkowicie odmienić wnętrze i sprawić, że nabierze egzotycznego charakteru. Szklany stolik czy afrykańskie bądź dalekowschodnie motywy dekoracyjne uzupełnią aranżację i nadadzą jej niezbędnej intensywności i lekkości.

meble kolonialne 2

fot. Kopp

Do pary: egzotyczna podłoga

Kolonializm opiera się na lokalnych – czyli egzotycznych gatunkach drewna. Idealnym uzupełnieniem wnętrza stylizowanego na kolonializm jest więc solidna, drewniana podłoga.

Egzotyczne gatunki, takie jak ipe, iroko czy merbau cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich drewno różni się właściwościami od naszych rodzimy gatunków –  jest cięższe i bardziej stabilne. Posiada również charakterystyczny, ciemny kolor – mówi Katarzyna Wątor, ekspert marki Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Równie dobrze w tej stylizacji sprawdzi się bambus, który pochodzi z Azji. Naturalny i jasny rozjaśni wnętrze, karmelowy doda mu głębi.

meble kolonialne 1

fot. Kopp

Piękna, naturalna podłoga to świetna i łatwo dostępna podstawa dla aranżacji w stylu kolonialnym. Żeby zdobyć pozostałe elementy, trzeba wytrwale szukać niecodziennych mebli i dodatków na targach staroci i w sklepach… kolonialnych.

Leave a Reply