Święta to nie tylko choinka

W wielu polskich domach świąteczna dekoracja mieszkania sprowadza się głównie do choinki. W sklepach dostępnych jest jednak wiele uroczych drobiazgów, które pozwolą nam wywołać świąteczny nastrój w całym domu. Wiele z nich wywodzi się z tradycji anglosaskich, dlatego mają często nie podobają się zagorzałym tradycjonalistom. My spróbujemy Was dzisiaj przekonać do wprowadzenia nowych elementów, jeśli chodzi o świąteczny wystrój wnętrza.

W świątecznym menu oprócz barszczu z uszkami, pierogów i karpia w galarecie główną rolę grają wypieki. Grudniowy czas kojarzy się głównie z makowcem i piernikami. Te ostatnie bardzo popularne są również w miniaturowej wersji, nadającej się do powieszenia na choince.  Aby długo zachowały apetyczny wygląd schowajmy je w specjalnie przeznaczonych do tego celu pudełeczkach ze świątecznym motywem. Ma to dodatkową zaletę – pomoże uchronić je przed nadmiernym apetytem domowników, którzy nie będą w stanie się im oprzeć 😉 . Wystrój kuchni przed świętami uzupełnią serwetki z okolicznościowymi motywami oraz inne drobiazgi – na przykład laski cynamonu przewiązane wstążeczką lub szyszki.

swieta 4

Świąteczna dekoracja, fot. Heatons

Stół wigilijny obowiązkowo musi być nakryty białym obrusem. Bardzo często dobiera się do niego czerwone dodatki.  Dobrym pomysłem jest zastawa stołowa w świątecznych barwach (np. biała w czerwono-zielony wzór), ale z neutralnym motywem. W ten sposób będzie ją można wykorzystać nie tylko w Boże Narodzenie, ale również podczas innych uroczystości.

swieta 3

Świąteczna dekoracja, fot. Heatons

Świąteczny stół może również być utrzymany w innej kolorystyce. Jeśli wolimy zestawienia kolorystyczne w zimniejszej tonacji, możemy wybrać na przykład duet biel – srebro. Takie barwy dobrze sprawdzą się, jeśli chodzi o wystrój salonu w stylu nowoczesnym. Do takiej dekoracji pasują ułożone w pozornym nieładzie fioletowe i seledynowe ozdoby choinkowe. Aranżacja wnętrza będzie kompletna, jeśli całe wnętrze rozbłyśnie nastrojowym blaskiem świec.

swieta 2

Świąteczna dekoracja, fot. Heatons

Na  wstępie wspomnieliśmy, że świąteczny wystrój wnętrza to nie tylko choinka. Nie da się jednak ukryć, że gra ona pierwsze skrzypce, jeśli chodzi o bożonarodzeniowe dekoracje wnętrza. Nie oznacza to jednak, że we wnętrzu powinno się pojawić wyłącznie drzewko. Można również dobrać komponujący się z nią stroik również w innym punkcie wnętrza – na przykład na kominku. Choć według polskiej tradycji dzieci znajdują prezenty pod choinką, coraz bardziej popularne staje się wkładanie drobnych upominków do specjalnej, ozdobnej skarpety – robi to oczywiście święty Mikołaj:).

swieta

Świąteczna dekoracja, fot. Heatons

 

Zobacz także: dekoracje świąteczne w czterech odsłonach

No Responses

Leave a Reply