Coraz częściej staramy się zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko. Nic więc dziwnego, że decydujemy się wprowadzać rozwiązania zgodne z naturą również w naszych wnętrzach. Stosując kilka prostych zmian, jesteśmy w stanie je przekształcić w prywatne oazy wolne od toksyn i pełne ciszy. Przekonaj się, jak stworzyć sypialnię w stylu eko, która pomoże Ci osiągnąć spokojny i zdrowy sen!
Na temat ekologii szeroko dyskutujemy od kilku lat. Eksperci informują o ilości produkowanych codziennie śmieci, emisji CO2, wielkości Pacyficznej Plamy Śmieci, degradacji gleby. To sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi naszego wpływu na środowisko i decydujemy się wprowadzać ekologiczne rozwiązania do naszego życia. Co ciekawe jesteśmy także skłonni zapłacić więcej za produkty zgodne z naturą. Zachowania te zauważalne są także we współczesnych trendach wnętrzarskich. Z badania przeprowadzonego przez Mobile Institute i Izbę Gospodarki Elektronicznej na grupie 2046 osób wynika, że 9% badanych bierze pod uwagę organiczność artykułów wyposażenia domu. Trend ten wykształcił modę na aranżację wnętrz w zgodzie z założeniami zrównoważonego rozwoju.
Styl eko – jego wyznaczniki
Kwintesencją stylu eko jest harmonia, funkcjonalność, komfort, zdrowe i spokojne życie. Główną rolę w prośrodowiskowych wnętrzach pełnią organiczne materiały, rozwiązania powiązane z nurtem minimalizmu oraz zero waste. Bardzo popularne są meble z litego drewna, rattanu, wikliny, bawełniane i lniane tkaniny. Mile widziane są elementy z recyklingu lub rękodzieło. Ekologiczne wnętrza utrzymane są w odcieniach bieli, które najlepiej odbijają światło. Dzięki temu pomieszczenia są dobrze doświetlone, co przekłada się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Dozwolone są także pastelowe, ziemiste brązy, szarość, beże, zieleń i błękit. Należy jednak pamiętać, aby wykorzystywane farby nie zawierały szkodliwych substancji – lotnych związków organicznych i konserwantów.
Jak urządzić sypialnię w stylu eko?
Aranżacje ekologiczne są przytulne i pełne rozwagi. Każdy element wyposażenia jest dokładnie przemyślany i zweryfikowany pod kątem jego wpływu na środowisko naturalne. Decydując się na wprowadzenie zmian, warto je rozpocząć od przearanżowania sypialni, a szczególnie łóżka. To tam każdego wieczoru spędzasz około 8-9 godzin, dlatego powinno być zdrowym i bezpiecznym elementem wystroju. Szczególną uwagę należy zwrócić na tekstylia. Kołdra i poduszka EKO marki Wendre zostały wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu, co potwierdza oznakowanie certyfikatem GRS, czyli Global Recycled Standard. Tkanina, z której wykonane zostało jej poszycie, jest gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Ponadto, nie poddana została żadnej chemicznej obróbce. Jest to istotne, ponieważ barwione tkaniny mogą uwalniać potencjalnie niebezpieczne chemikalia. O komfort termiczny odpowiada gęste pikowanie oraz wypełnienie z włókien HCS. Produkty te będą odpowiednie dla osób cierpiących na alergie ze względu na ich właściwości minimalizujące rozwój roztoczy.
Dodatki w ekologicznych wnętrzach
W przestrzeniach w stylu eko niezwykle ważne są dodatki. Zamiast plastikiem i sztucznością, wnętrza wypełnione są naturalnymi elementami, pięknymi fakturami, wzorami, które wprowadzają ukojenie. Niezwykle istotne są żywe rośliny doniczkowe. To świetny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i dotlenienie pomieszczenia. Ściany i półki można także udekorować różnego rodzaju rękodziełem z rafi, bambusa lub wikliny, podłogę dywanem z tkaniny naturalnej, a łóżko ręcznie plecionym kocem lub pledem. Takie dodatki nadadzą osobistego charakteru i przemienią sypialnię w spokojną enklawę.
W stronę zrównoważonego rozwoju
Sypialnia to miejsce, w której panuje pełna dowolność aranżacyjna. Wnętrze to musi być po prostu przytulne i sprzyjać odpoczynkowi. Jeśli chcesz urządzić ją w proekologicznym duchu, pamiętaj o kilku poniższych zasadach.
- Wybieraj przyjazne dla środowiska materiały i meble – drewniane lub bambusowe meble są niezwykle wytrzymałe i trwałe. Będą długoletnim wyposażeniem wnętrza.
- Trzymaj się przedmiotów ponownie przetworzonych lub pochodzących z drugiego obiegu – dzięki używanym meblom i kołdrze lub poduszce z recyklingu Twój dom będzie bardziej zrównoważony. W ten sposób zmniejszysz zużycie surowców niezbędnych do produkcji nowych modeli i dasz nowe życie zabytkowym elementom.
- Wpuść naturalne światło do wnętrz – najlepiej tak zaaranżować przestrzeń, aby była jak najbardziej nasłoneczniona. Warto również zadbać o odpowiednią kolorystykę pomieszczenia. Jasne barwy doskonale odbiją promienie słoneczne i stworzą wrażenie rozświetlenia.
- Stosuj ekologiczne wykończenia – farba i lakier, choć odgrywa istotną rolę w wykończeniu każdego wnętrza, nie muszą być pełne związków chemicznych. Sprawdzaj składy i wybieraj takie, w których nie znajdziesz biocydów, fungicydów, sztucznych barwników oraz lotnych związków organicznych.