Dom z poddaszem pozwala zaaranżować wygodne, funkcjonalne wnętrze dla kilkuosobowej rodziny. Strefa dzienna z reprezentacyjnym salonem z wyjściem na taras, jadalnią i kuchnią, a także garaż i pomieszczenia gospodarcze znajdują się na parterze domu. Poddasze natomiast zaaranżowane jest na strefę nocną, z prywatnymi sypialniami domowników, łazienkami, garderobami. Niekiedy jednak dobre projekty domów mają dodatkowy pokój na parterze, często z sąsiadującą niewielką łazienką.
Inwestorzy często zastanawiają się, czy nie warto zrezygnować z niego na rzecz powiększenia salonu i stworzenia przestronnej strefy dziennej. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej rodziny. Niekiedy argumenty doświadczonych konsultantów projektowych sprawiają, że dodatkowy pokój okazuje się dla inwestora całkiem rozsądnym rozwiązaniem.
Jak zatem można wykorzystać dodatkowy pokój na parterze?
Sypialnia przyszłych rodziców
Dla młodych rodzin, które dopiero rozpoczynają dorosłe życie polecanym rozwiązaniem są projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji. Budowę dużego domu można w tym wypadku rozłożyć na etapy – wykończony parter jest wystarczającą przestrzenią do życia dla pary czy pary z małym dzieckiem. Adaptacja poddasza na cele mieszkalne pozwoli uzyskać dodatkową powierzchnię na sypialnie czy pokoje dziecięce, gdy rodzina się powiększy.
Po powiększeniu domu i przeniesienia strefy nocnej na poddasze, dodatkowy pokój zaadaptować można na wiele sposób bądź zlikwidować go, powiększając w ten sposób salon czy kuchnię.
Pokój gościnny, pokój hobby
W domach z poddaszem mieszkalnym, dodatkowy pokój na parterze może pełnić różne funkcje, w zależności od potrzeb rodziny. Najczęściej wykorzystuje się go jako pokój gościnny, w którym komfortowo nocować mogą odwiedzający domowników przyjaciele. Wygodę takiego rozwiązania potęguje sąsiedztwo niewielkiej chociażby łazienki.
Mała łazienka na parterze może służyć wtedy naszym gościom, którzy nie będą musieli korzystać z rodzinnej łazienki na poddaszu, a tym samym wchodzić w prywatną i intymną przestrzeń domowników. Na codzień mała toaleta usytuowana na parterze wykorzystana będzie także przez mieszkańców, którzy np. po pracy w garażu czy wymianie paliwa w kotłowni nie będą musieli wspinać się na poddasze, by umyć ręce.
Także pokój gościnny poza wizytami dalszej rodziny i przyjaciół może być wykorzystywany przez domowników. Wszystko zależy od jego aranżacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w pokoju gościnnym znajdowała się domowa biblioteczka, pokój telewizyjny czy bawialnia, gdzie domownicy będą spędzać wolny czas poddając się ulubionym zajęciom.
Pokój seniora
Choć dawno już minęła moda na budowanie domów wielopokoleniowych, to w domu jednorodzinnym warto przewidzieć miejsce, w którym po latach zamieszkać będzie mógł starszy rodzic. Adaptacja dodatkowego pokoju na pokój seniora powinna zapewniać jednak komfort i prywatność obu stronom.
Dobrze, gdy pokój seniora ma także dodatkową łazienkę, nie tylko ze względu komfortowego poczucia prywatności, ale również dlatego, że starszy człowiek może mieć trudność z wdrapywaniem się po schodach na poddasze.
Gabinet
Dodatkowy pokój na parterze często adaptowany jest także na domowe biuro czy gabinet. Wygodne biurko, biblioteczka, szafki i półki na dokumenty pozwolą trzymać wszystkie niezbędne domowe rachunki i umowy w jednym miejscu.
Gabinet może być także wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej w domu. Biuro rachunkowe, gabinet lekarski czy studio manicure w domu jednorodzinnym to przecież bardzo popularne rozwiązanie. Jeżeli przewidujemy wizyty klientów czy pacjentów dobrze przewidzieć i dodatkową łazienkę, i osobne wejście do gabinetu tak, by domownicy czuli się całkowicie komfortowo w swoim domu. Dobre projekty domów z funkcją usługową często przewidują także większą sień, do zaadaptowania na poczekalnię czy pomieszczenie socjalne.