Zimowe inspiracja: wnętrze w stylu holenderskim

Chcesz mieć mieszkanie naturalne, spokojne i bezpretensjonalne, takie, które oprze się zmieniającym się trendom mody i nie znudzi się prędko – poszukaj inspiracji do jego aranżacji w zimowej przyrodzie. To właśnie z niej czerpią garściami projektanci wnętrz.

Kolorystyka

Taka, jaką widzi się o tej porze roku, czyli ograniczona do kolorów śniegu, drzew ogołoconych z liści i nieba, a więc bieli w odcieniach zarówno czystych, jak i złamanych kroplą żółci albo szarości, całej gamy brązów, od jasnych, niemal beżowych po brunatne, wpadające w czerń oraz bladych, lekko zszarzałych błękitów.

Materiały

Naturalne. Dużo drewna – im bardziej surowe, z gruba ciosane, z sękami i skazami, tym  lepiej. Z niego powinny być nie tylko meble, ale także drobniejsze elementy wyposażenia, jak lampy, świeczniki, itd. Na miejscu też jest skóra, ale nie ta wykończona na gładko i błyszcząca, tylko welurowa albo zamszowa, miękka i bardzo miła w dotyku. Obowiązkowe są futra i futrzaki, które nie tylko podkreślają zimowy charakter wnętrza, ale i rozgrzewają jego atmosferę. Nie zapomnijmy o wełnie. W wydziergane z niej „kubraczki” ubierzmy wszelkie siedziska (fotele, krzesła, stołki) oraz poduszki – już od samego patrzenia na nie zrobi się nam cieplej, a co dopiero gdy się w nie wtulimy.

Wzory

Jak zima, to żadnych kwiatów, liści czy innych wielobarwnych deseni zaczerpniętych z bujnej wiosennej i letniej przyrody. Tylko fakturowe, czyli te o nierównej, strukturalnej powierzchni (włochate, baranki czy wklęsło-wypukłe ornamenty). Dopuszczalne są też wzory graficzne (dwubarwne), np. zgeometryzowane motywy roślinne (najlepiej gałęzie), ewentualnie bardzo schematycznie, wręcz abstrakcyjnie przedstawione krajobrazy.

Formy

Popatrzcie, jak zalegająca warstwa śniegu pozbawia formy występujące w przyrodzie i znajdujące się tam rzeczy kanciastości i ostrości. Niech tak samo będzie i we wnętrzu; wybierzmy więc meble i przedmioty o kształtach miękkich i obłych.

Ozdoby

Pod tym względem zima nie wykazuje się specjalnym bogactwem. Więc i w domu w zupełności wystarczą skromne dekoracje, jak wazony ze szkła zabarwionego tak jak sople lodu, czyli na subtelny błękit z nutką szarości. A gdy klimat wyda się nam zbyt chłodny, zapalmy świece wstawione do świeczników o niewyszukanych kształtach, a w pokoju rozłóżmy tkaniny dekoracyjny (dywaniki, poduchy, pledy). One podniosą temperaturę wnętrza.

dekoracje

www.dutchhouse.pl

W grudniu na hasło „Holandia” rozdajemy rabaty.
Wszystkie produkty dostępne są w sklepie: www.dutchhouse.pl,

Leave a Reply