Aby ciepło nie uciekało przez okna…

Przed nami długie jesienne wieczory i coraz zimniejsze dni. Chłodna część roku rodzi u większości z nas obawę o wysokie rachunki za ogrzewanie. Obecnie koszty utrzymania mieszkania pochłaniają prawie 23% domowego budżetu Polaków. Nie musi jednak tak być – wystarczy ograniczyć straty ciepła.

 

Większość ciepła ucieka z naszych domów przez nieszczelne okna i drzwi. Sprawia to, że aby osiągnąć komfortową temperaturę we wnętrzu – ok.  20°C, musimy mocniej je ogrzewać. Chociaż strat ciepła nie sposób wykluczyć, to jednak można je zminimalizować. Jak to zrobić?

Ile rzeczywiście energii tracimy?

O tym ile energii będzie uciekało przez okno po jego zamontowaniu informuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw. Wyraża się go  w jednostkach W/m²K.  W praktyce im jest on niższy, tym lepiej – więcej ciepła bowiem pozostanie we wnętrzu  – mówi Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu, OKNOPLAST.

Oknoplast W oknach energooszczędnych montuje się szyby zespolone ze szkła termofloat.

Oknoplast - W oknach energooszczędnych montuje się szyby zespolone ze szkła termofloat.

Wymagana przez polskie prawo wartość współczynnika Uw dla okien wynosi od 1,7 do 1,8 W/m²K. Jednak przy stolarce o takich parametrach znaczna część ciepła ucieka, podnosząc tym samym nasze rachunki za ogrzewanie. W ciągu miesiąca przez okno o współczynniku Uw = 1,8 przenika około 54 kWh. Ponieważ w naszym klimacie sezon grzewczy trwa średnio 7,5 miesiąca, w tym czasie stracimy aż 408,62 kWh. Taka ilość energii wystarczyłaby na codzienne oświetlenie 3-pokojowego mieszkania przez blisko 4 miesiące lub używanie czajnika elektrycznego przez 4 lata. W Polsce do ogrzewania domów najczęściej wykorzystuje się gaz lub węgiel. Cena jednego kWh z tych surowców to odpowiednio 0,13 zł i 0,06 zł. Podczas chłodnej części roku, zatem tylko przez jedno okno o wysokim współczynniku Uw – ucieka nam kilkadziesiąt złotych – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Na wielkość strat energii ma wpływ między innymi różnica między temperaturą w domu a tą panującą na zewnątrz. Mroźną zimą, gdy różnica temperatur dochodzi nawet do 35°C tracimy najwięcej energii. Jesienią i wiosną w naszym kraju przeważają temperatury umiarkowane w granicach 5°C – 15°C. Warto jednak pamiętać, że nawet wtedy przez nasze okna ucieka energia – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

 

Oknoplast Większość ciepła ucieka z naszych domów przez nieszczelne okna

Oknoplast - Większość ciepła ucieka z naszych domów przez nieszczelne okna

Zatrzymać ciepło

Okna o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej Uw powodują znaczne straty energii i pieniędzy. Nie musimy jednak każdej jesieni i zimy z przerażeniem patrzeć na rachunki za ogrzewanie. Możemy je bowiem obniżyć, dobierając odpowiednie okna i projektując dom, tak aby ograniczyć zużycie energii potrzebnej do jego ogrzania. Przy wyborze projektu domu warto kierować się tym, aby okna umieszczone były od strony południowej, gdyż słońce operuje tu najdłużej w ciągu dnia. To pozwoli nam docieplić dom przy wykorzystaniu naturalnego ciepła słonecznego. Postarajmy się natomiast ograniczyć liczbę okien i ich wielkość od północnej strony elewacji. Ilość energii słonecznej jaką możemy zyskać jest tam bowiem najmniejsza – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Przy wyborze okien warto zdecydować się na te o wysokich parametrach izolacyjnych, wówczas zatrzymamy w naszym domu więcej ciepła. Część producentów proponuje okna energooszczędne. W ofercie OKNOPLAST dostępne jest między innymi okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi zaledwie 0,8 W/m²K. Jego wyposażenie stanowią między innymi 6-komorowy profil klasy A o szerokości 90mm z przekładką termiczną oraz dwukomorowy pakiet szybowy z termoramką wypełniony argonem. Taka konstrukcja okna pozwala w dużym stopniu zmniejszyć straty ciepła i obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie. Jeśli zdecydujemy się na zakup okien energooszczędnych pamiętajmy, że bardzo ważny jest ich odpowiedni montaż. Takie profile powinny zostać zamontowane metodą „ciepłego montażu”, to pozwoli w jak największym stopniu wykorzystać właściwości okna – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Oknoplast Okna o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej Uw powodują znaczne straty energii i pieniędzy.

Oknoplast - Okna o wysokim współczynniku przenikalności cieplnej Uw powodują znaczne straty energii i pieniędzy.

Szklana bariera

 

W oknach energooszczędnych montuje się szyby zespolone ze szkła termofloat. Szkło termofloat, inaczej niskoemisyjne, to płaskie szkło pokryte niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych. Dzięki takiej powłoce szyba odbija promieniowanie cieplne emitowane np. przez kaloryfery z powrotem do wnętrza domu i zapobiega w ten sposób ucieczce ciepła na zewnątrz – mówi Jacek Kowalczyk  z OKNOPLAST.

Leave a Reply