Jakie akcesoria okienne pomogą ochronić poddasze przed upałem?

Słoneczne, upalne lato to marzenie wszystkich wczasowiczów. Uroki tej pory roku mają też niestety drugie oblicze – zwłaszcza dla osób, które mieszkają na poddaszach. Aby uniknąć niekomfortowych sytuacji, w których temperatura w mieszkaniu staje się nie do wytrzymania, warto rozważyć montaż praktycznych akcesoriów okiennych, które pomogą zabezpieczyć poddasze przed ostrym słońcem i upałami.

okna dachowe przeslony

fot. Roto

Nawet wtedy, gdy dach jest dobrze zaizolowany, a okna szczelne, promienie intensywnego słońca przenikają do pomieszczeń przez szyby, skutecznie podnosząc panującą na poddaszu temperaturę. Najlepszym sposobem obrony przed takim efektem jest instalacja odpowiednio dobranych akcesoriów zewnętrznych i wewnętrznych.

Ochrona na zewnątrz…

Klasycznym rozwiązaniem pozwalającym na całkowite zaciemnienie pomieszczenia jest roleta zewnętrzna. W lecie skutecznie chroni przed upałem, a w zimie przed mrozem, dodatkowo umożliwiając zabezpieczenie szyby przed różnymi uszkodzeniami, na przykład spowodowanymi  burzą z gradobiciem.

Chcąc uniknąć upału bez utraty dopływu światła, warto zdecydować się na markizę. Jest ona w stanie zredukować jasność promieniowania aż o 95%, zapewniając na poddaszu przyjemną, klimatyczną atmosferę. W ofercie firmy Roto znajdziemy markizę Screen, której konstrukcja wykorzystuje włókna szklane pokryte tworzywem sztucznym. Pozwala to na zatrzymanie około 70% promieniowania cieplnego i w efekcie mniejsze nagrzewanie pomieszczeń.

… i wewnątrz

Wśród rozwiązań stosowanych wewnątrz pomieszczeń znajdziemy szeroką paletę rolet, które dzięki różnorodności dostępnych materiałów, barw i wzorów, mogą być dodatkową dekoracją wnętrz. Interesującym i wyjątkowo stylowym rozwiązaniem są rolety plisowane, które w ofercie firmy Roto są dostępne także w wersji Duo. Umożliwia ona montaż dwóch warstw rolet o różnych kolorach i wzorach, a następnie ich wspólną bądź rozdzielną obsługę.

Tradycyjnym sposobem szybkiej i wygodnej regulacji dopływu światła do wnętrz są też oczywiście klasyczne żaluzje. Modele z aluminiowymi lamelami łatwo utrzymać w czystości, dzięki czemu doskonale nadają się do pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgotności, takich jak łazienka czy kuchnia. W okresie letnim warto pamiętać także o montażu moskitiery. Jej zalety docenimy zwłaszcza podczas upalnych nocy i wieczorów, gdy pozostawiając okno otwartym, nie będziemy musieli obawiać się uciążliwych owadów.

okna dachowe rolety

fot. Roto

Wybierając odpowiednie akcesoria do okien połaciowych należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy ich konstrukcja umożliwia łatwy i trwały montaż. Warto także zastanowić się nad wyborem metody otwierania – w wysoko położonych, trudniej dostępnych miejscach docenimy możliwość zdalnego sterowania elektrycznego za pomocą pilota lub przełącznika. W przypadku rolet wewnętrznych najlepiej sprawdzą się te wykonane z  impregnowanego materiału, odpornego na płowienie i łatwo zmywalnego. Stosując odpowiednio solidne i trwałe akcesoria możemy być pewni, że będą one spełniać swoje zadania przez niejedno upalne lato.

Leave a Reply