Jak wybrać odkurzacz automatyczny?

Odkurzacze automatyczne, czyli inaczej roboty sprzątające, odkurzają i poruszają się samodzielnie dzięki wbudowanym w nich czujnikom. Nic dziwnego, że stają się one coraz bardziej popularne wśród osób, które dbają o porządek w domu, ale niekoniecznie mają czas, by samemu codziennie sprzątać. Na rynku przybywa więc kolejnych modeli inteligentnych odkurzaczy. Też zastanawiasz się nad zakupem? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza automatycznego.

odkurzacz automatyczny 1

fot. Philips

Wybierając odkurzacz automatyczny warto oczywiście sprawdzić jego funkcje i możliwości, tym bardziej, że należy patrzeć na nieco inne parametry niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Jednak niezmiennie ważna jest efektywność. W odkurzaczach automatycznych składa się na nią budowa odkurzacza, rodzaje i ilość sensorów, siła ssania, możliwość programowania. Wszystkie roboty sprzątające marki Philips wyposażone w system Smart Detection, czyli połączenie inteligentnych chipów, ponad 20 czujników i akcelerometru, dzięki którym urządzenia skutecznie sprzątają samodzielnie. Odkurzacze Philips SmartPro Active i SmartPro Compact mają ponadto 6 czujników podczerwieni umożliwiających wykrywanie i unikanie przeszkód, takich jak ściany, lampy lub przewody, aby urządzenie mogło bezpiecznie wyczyścić podłogi. Jeśli posiadasz na podłodze przewody elektryczne lub komputerowe czy inne delikatne przedmioty, przydać może się również tzw. „wirtualna ściana”, dzięki której odkurzacz tworzy niewidoczną barierę, której nie przekroczy. Wirtualna ściana dostępna w robotach Philips SmartPro Active FC8822 i ma zasięg ok. 2 metrów. Dodatkowo w modelach FC8822 i FC8812 dostępny jest czujnik brudu (bo to nie tylko kurz), który sprawia, że odkurzacz automatyczny sam wykrywa miejsca, w których rozsypało się najwięcej brudu i pozostaje w nich o kilka sekund dłużej, aby je lepiej wyczyścić. Sprawdź także, czy dostępne są różne tryby czyszczenia. Dzięki 4 różnym trybom odkurzania odkurzacze automatyczne Philips wybierają skuteczną i efektywną strategię odkurzania danego pomieszczenia, np. zygzaki, spirale, zderzenia i podążanie wzdłuż ścian. Jeśli masz w domu dużo mebli na niskich nóżkach, zwróć uwagę na wysokość robota. Odkurzacze SmartPro Easy mają płaską konstrukcję – tylko 5,8 cm wysokości, która umożliwia czyszczenie podłogi pod bardzo niskimi meblami.

odkurzacz automatyczny 3

fot. Philips

Porównując odkurzacze automatyczne, zwrócić także uwagę na system zbierania kurzu i innych zabrudzeń, a w szczególności czy odkurzacz posiada moc ssącą czy tylko samą szczotkę zamiatającą. W robotach Philips najpierw dwie długie szczotki zgarniają kurz i brud na drodze przemieszczania się odkurzacza automatycznego, a następnie nasadka prawdziwie odkurza kurz i brud dzięki dużej mocy ssącej. Długie szczotki sprawiają, że odkurzacz automatyczny zgarnia kurz i brud z narożników i cokołów, czyszcząc miejsca, do których inne roboty nie docierają. W dodatku zastosowana w odkurzaczach Philips SmartPro Active i SmartPro Compact szeroka nasadka TriActive XL daje możliwość skutecznego i dokładnego odkurzania w krótkim czasie i to za jednym razem. Jeśli zaś zależy Ci na sprzątaniu również na mokro, sprawdź roboty SmartPro Easy, które mają nakładki z mikrofibry. Zwilżone nakładki zbierają z podłogi nawet najdrobniejszy kurz, co optymalizuje czyszczenie.

Sprawdź też jak wygląda obsługa i planowanie sprzątania. Oczywiście nie musisz mieć odkurzacza cały czas na oku – do odkurzacza powinien być dołączony pilot zdalnego sterowania do obsługi odkurzacza z większej odległości. W dodatku przydatne są funkcje planowania, dzięki czemu odkurzacz automatyczny uruchomi się nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu! Odkurzacze SmartPro Active są wyposażone w funkcję planowania tygodniowego, która umożliwia zaplanowanie sprzątania na cały tydzień – można ustawić inny czas na każdy dzień. Pozostałe modele Philips posiadają możliwość planowania dobowego z 24h wyprzedzeniem.

odkurzacz automatyczny 2

fot. Philips

W odkurzaczach automatycznych ważny jest również wydajny akumulator, czas pracy i ładowania. Przykładowo Philips SmartPro Compact FC8776 pracuje nawet przez 120 min. Co ważne, urządzenie nie blokuje się i gdy akumulator jest prawie wyczerpany, odkurzacz wraca do stacji dokującej, aby się naładować i przygotować do następnego sprzątania.

Przekonaj się sam, że z odkurzaczami automatycznymi Twój dom może być nareszcie czysty bez Twojego udziału i wybierz odpowiedni model dla siebie.

Rekomendowane ceny odkurzaczy automatycznych Philips wynoszą:

  • SmartPro Easy FC8792/01 – 1029,00 PLN
  • SmartPro Easy FC8794/01 – 1119,00 PLN
  • SmartPro Compact FC8774/01 – 1529,00 PLN
  • SmartPro Compact FC8776/01 – 1569,00 PLN
  • SmartPro Active FC8812/01 – 1569,00 PLN
  • SmartPro Active FC8822/01 – 1929,00 PLN

Leave a Reply