Zmiękczacz wody a smak i zapach wody z kranu

Woda użytkowa płynąca z kranów różni się parametrami związanymi z czystością i zawartością związków chemicznych. Bywa, że woda płynąca z miejskiego wodociągu jest tak czysta, że można ją pić prosto z kranu, bez konieczności gotowania. Nie należy jednak brać tego za pewnik, ponieważ woda może zawierać również niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy chorobotwórcze. Tym bardziej, że woda w każdej chwili może ulec skażeniu, o którym prędko się nie dowiemy. Czysta woda jest bezwonna, a nieprzyjemny zapach “kranówki” może zwiastować problem z kanalizacją sanitarną i nie tylko. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie czynniki sprawiają, że woda nabiera woni i jak sobie z tym poradzić.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach wody?

Zapach wody może być bardziej lub mniej intensywny w zależności od stopnia zanieczyszczenia i jego głównego źródła. Do najpopularniejszych czynników mających wpływ na pogorszenie parametrów wody należą:

  • pojawienie się bakterii beztlenowych skutkujące stęchłym zapachem wywołanym przez siarkowodór;
  • rdzewienie rur sanitarnych i kanalizacyjnych co skutkuje przedostawaniem się metalu do wody i metalicznym smakiem;
  • zwiększenie stężenia chloru przez zakład wodociągowy, którego celem była dezynfekcja wody.

Zanieczyszczona woda może nie tylko szkodzić naszemu zdrowiu, ale i przyspieszać procesy zużycia różnego rodzaju sprzętów domowych, do których należą najczęściej pralki, zmywarki, czajniki, żelazka i stacje parowe oraz garnki. W wielu przypadkach producenci urządzeń elektrycznych zalecają korzystanie z wody destylowanej, jednak w przypadku wyeliminowania niektórych związków z wody kranowej za pomocą filtrów i zmiękczaczy, wodę taką można również stosować w urządzeniach, bez obaw o wytrącanie się kamienia, który może uszkadzać drobne sprzęty AGD.

Zmiękczacz wody a smak i zapach wody z kranu

Dobrej jakości zmiękczacz wody może wyeliminować większość problemów związanych ze smakiem i zapachem. Nowoczesny zmiękczacz wody to inteligentne urządzenie. Dzięki niemu zadbasz o kondycję swojej skóry i włosów oraz wyeliminujesz osad z kamienia mający wpływ na żywotność sprzętów czy miękkość wypranych tekstyliów odzieżowych i domowych. Zmiękczona woda nie będzie pozostawiać również śladów na armaturze łazienkowej. Co najważniejsze, dzięki zastosowaniu zmiękczacza, zarówno smak, jak i zapach potraw oraz napojów przyrządzanych na bazie wody będzie znacznie lepszy. Kawa i herbata przygotowane na bazie filtrowanej wody są bardziej wyraziste i aromatyczne. Urządzenie jest praktyczne i niemalże bezobsługowe. W codziennym funkcjonowaniu nawet zapomnisz o jego istnieniu.

Leave a Reply