Akcesoria dachowe, czyli jakie? Co warto wiedzieć?

Dach to element domu, który musi służyć bezawaryjnie długie lata. Dlatego też ważny jest nie tylko jego kształt, ale przede wszystkim jakość użytych materiałów. Niezbędnymi elementami, które uzupełniają całość pokrycia dachowego, są akcesoria dachowe. Czym one są i jak je wybrać?

Czym są akcesoria dachowe?

Akcesoria dachowe są to elementy, które wraz z pokrycie dachowym tworzą kompleksowy system do krycia połaci dachowych. Często tych produktów nie widać na pierwszy rzut oka, gdyż dachy akcesoria mają ukryte. Ważne jest, by spełniały swoje zadanie. Do akcesoriów dachowych zaliczamy przede wszystkim: taśmy wentylacyjne i uszczelniające, produkty mocujące, czyli różnego rodzaju klamry oraz zapewniające bezpieczeństwo (system przeciwśniegowy, ławy i stopnie kominiarskie). W zależności od wybranego systemy dachowego, dobiera akcesoria dachowe. Dzięki temu mamy pewność, że każdy element do siebie pasuje pod względem funkcjonalności i estetyki.

Jak wybrać akcesoria dachowe?

Pokrycia dachowe, by spełniały swoje funkcje muszą być kompletne pod względem wielu elementów. Wybór między blachodachówką a dachówkami ceramicznymi to jedno. Od tego zależy jak będzie wyglądał nasz dach. Jednak nie będzie on spełniał swoich funkcji, jeśli nie zostaną do niego dobranego odpowiednie akcesoria dachowe. Właśnie od nich zależy jak będzie wyglądała warstwa wentylacyjna dachu. Bez nich niemożliwa byłaby dachowa komunikacja do komina. Dzięki nim zachowana jest szczelność w miejscach prowadzenia niektórych elementów z wnętrza domu. Akcesoria dachowe wpływają na estetykę wykończenia dachu i zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców.

To jakie akcesoria dachowe wybierzemy, powinno zostać określone na etapie planowania. Hurtownia dekarska, z kolei pomoże wyliczyć ile elementów będzie potrzebnych. Dobrze jest wybrać całe pokrycie dachowe wraz z akcesoriami od jednego producenta. Zapewni to kompatybilność poszczególnych elementów. Nie opóźni to też budowy.

Wszystkie elementy dachu najlepiej zamawiać w jednym miejscu. Dzięki temu unikniemy chociażby kosztów transportu elementów z dwóch różnych miejsc.

Leave a Reply