Bezpieczne i komfortowe łóżeczko dla niemowlaka

Przez pierwsze miesiące życia niemowlaka łóżeczko stanowi dla niego cały świat. Rodzice muszą zadbać, żeby było ono nie tylko ładne, ale również bezpieczne i komfortowe dla dziecka.

Nim się obejrzymy dziewięć miesięcy zbliża się ku końcowi, a my stoimy w obliczu kluczowych decyzji dotyczących aranżacji pokoju niemowlaka. Kulminacyjnym momentem urządzania jest bez wątpienia kupno łóżeczka, w którym maluch spędzi najbliższe klika miesięcy swojego życia. Podstawowym kryterium wyboru łóżeczka dziecięcego jest zazwyczaj jego wygląd. W oczekiwaniu na malucha chcemy stworzyć mu wprost wymarzone miejsce na ziemi, a piękne łóżeczko jest ważnym elementem tego planu. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że wraz z  wyglądem weźmiemy pod uwagę również jakość, bezpieczeństwo i wygodę niemowlaka. Tak pokrótce dochodzimy do gotowego przepisu na łóżeczko idealne. A jak teorię przełożyć na praktykę opowiedzą eksperci z My Room, producenta mebli i dodatków dziecięcych.

lozeczko 1

fot. My Room

Solidna konstrukcja

Łóżeczko dziecięce musi być solidnie wykonane przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów. Dno łóżeczka powinno być regulowane w zależności od wieku i wzrostu dziecka, a zarazem odporne na dziecięce podskoki. Dla noworodka optymalna wysokość boku to 30 cm, podczas gdy dla starszego niemowlaka bezpieczne będzie 60 cm. Niezwykle ważne, żeby mebelek był starannie wykończony. – Nierówna powierzchnia może spowodować, że maluch wbije sobie w dłoń drzazgę – podkreśla sprzedawca ze sklepu My Room.

Przed zakupem należy łóżeczko dokładnie obejrzeć, czy nie ma elementów dekoracyjnych lub konstrukcyjnych, które maluch mógłby oderwać i połknąć. Na rynku są dostępne dwa podstawowe rozmiary łóżeczek niemowlęcych 60  x 120 cm i 70 x 140 cm. – F” – zauważa sprzedawca z My Room. Istotną kwestią jest również rozstaw szczebelków, który powinien wynosić od 3 do 6cm. Przy mniejszym istnieje ryzyko zaklinowania się rączki lub nóżki, przy większym główki dziecka. Najlepszym materiałem do wykonania mebelka jest lite drewno sosnowe, pokryte specjalistycznymi farbami lub lakierami. Jak podkreśla sprzedawca My Room należy w tym zakresie zwrócić uwagę na ustawodawstwo unijne: – Nasze meble dziecięce wykończone są farbami spełniającymi rygorystyczne wymagania europejskiej normy EN-71:1994/3 „Bezpieczeństwo zabawek”, która decyduje o przydatności produktu do użytkowania przez dzieci.

lozeczko 2

fot. My Room

Miękkie lądowanie

Dobre łóżeczko to dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest odpowiednio dobrany materac, który w dużej mierze decyduje o zdrowym śnie malucha.  Materac dla niemowlaka powinien charakteryzować się średnią twardością i elastycznie dopasowywać się do pozycji ciała dziecka. Zbyt miękki materac skutkować będzie zapadaniem się szkraba, łącznie z ryzykiem podduszenia w pozycji na brzuszku. Natomiast na twardym będzie mu niewygodnie – ostrzegają w sklepie My Room (www.myroom.pl). Na rynku jest bardzo szeroki wybór materaców od piankowych, przez lateksowe i kokosowe, aż po sprężynowe. – Rodzicom noworodków i niemowlaków rekomendujemy materace piankowe, które idealnie dostosowują się do ciała dziecka (np. Baby Lux z oferty My Room). Dla starszych maluchów lepszym rozwiązaniem będzie materac sprężynowy pokryty włóknem klimatyzującym (np.  model Comfort Premium dostępny w My Room).

lozeczko 3

fot. My Room

Pościel umili zasypianie

Na koniec to, co młode mamy lubią najbardziej – wybór pościeli dla niemowlaka. Tutaj powinniśmy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze pościel powinna być w 100% wykonana z bawełny. Domieszki syntetycznych materiałów mogą wywoływać u dziecka reakcje alergiczne, a także zdecydowanie pogarszają przewiewność tkaniny. Ze zdrowym rozsądkiem należy również podejść do kolorystyki i wzornictwa pościeli. Zbyt duża ilość jaskrawych kolorów i wzorów niekorzystnie wpływać będzie na komfort zasypiania dziecka.

posciel

fot. My Room

posciel 2

fot. My Room

Leave a Reply