Niezbędne wyposażenie garderoby

Garderoba jest doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu można uporządkować niemal wszystko – począwszy od ubrań i butów, a skończywszy na drobnych przedmiotach. Porządek w garderobie to jednak spore wyzwanie. Jak mieć wszystko pod ręką?

garderoba wyposazenie garderoby 2

Wyposażenie garderoby firmy PEKA

Zaplanowanie garderoby w taki sposób, aby była użyteczna i  ułatwiała życie, jest kluczem do utrzymania porządku w domu. Jak zaprojektować ergonomiczną garderobę i z jakich systemów skorzystać?

Przede wszystkim konieczne jest znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca. Najlepiej jest umieścić garderobę blisko sypialni i łazienki, zapewnić dostęp światła dziennego i wentylację. Następnie przystępujemy do planowania wyposażenia: liczby półek, szuflad, drążków na ubrania, półek na buty i inne akcesoria, a także odległości między nimi i wysokości, na których będą zamieszczone. Trzeba pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że korzystanie z garderoby będzie wygodne, a ubrania nie będą się gniotły.

garderoba wyposazenie garderoby 3

Wyposażenie garderoby firmy PEKA

 

• Drążki na ubrania powinny być zawieszone na optymalnej wysokości ok. 150 cm od podłogi i odsunięte od tylnej ściany na odległość ok. 40 cm.

• Wysokości umiejscowienia drążka na ubrania wiszące: – długie płaszcze i sukienki: 155 – 180 cm, – koszule, marynarki, spódnice, kurtki: 90 – 130 cm, – spodnie: 110 – 130 cm.

• Wysokości półek: – składane bluzy, koszulki i swetry: 25 cm, – buty: 20 – 25 cm (niskie), 40 – 50 cm (wysokie, np. oficerki), jedna para butów zajmuje ok. 20 cm szerokości.

• Na bokach lub drzwiach szafek warto przykręcić wieszaki na paski, krawaty i akcesoria.

W roli garderoby najlepiej sprawdzi się system drzwi chowanych do wnęki pomiędzy korpusami HAWA-Folding Concepta, który umożliwia łatwe otwarcie całej szafy. Przy zastosowaniu dwóch takich systemów uzyskujemy wnękę o szerokości 280 cm.  Osiągniemy dzięki temu gładką powierzchnię mebla, a po rozsunięciu skrzydeł — przestrzenną garderobę. System znajduje zastosowanie w garderobach umiejscowionych w sypialniach.

garderoba wyposazenie garderoby 4

Wyposażenie garderoby firmy PEKA

 

Półki EXTENDO są świetną propozycją na zagospodarowanie wnętrza. Zapewniają szybki dostęp dzięki możliwości łatwego wysunięcia jedną ręką. Dodatkowo można zastosować magnetyczne barierki Libell, które ustawione pomiędzy ubraniami czy przedmiotami, łatwiej organizują porządek wewnątrz półki i pozwalają na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Istnieje również możliwość nadstawienia dodatkowej półki na odzież lub buty. System EXTENDO może być stosowany w korpusach o szerokości od 30 do 120 cm, a dopuszczalne obciążenie półki wynosi 30 kg.

garderoba wyposazenie garderoby

System EXTENDO

 

Praktycznym rozwiązaniem jest system do przechowywania spodni LINA. Wieszaki mogą być umieszczone zarówno na tradycyjnym drążku np. w górnej części szafy, jak i w dolnej części, na półce Libell, która dodatkowo ułatwia przechowywanie akcesoriów do odzieży. Półka może być zamontowana zarówno z prawej, jak i z lewej strony szafki, pozwala na zawieszenie i wyjmowanie wieszaków, które można swobodnie przesuwać.

garderoba wyposazenie garderoby wieszaki

System LINA

 

Do przechowywania butów służą specjalne wkłady, które mogą być umieszczone w szufladzie lub nałożone na płytę wysuwaną na prowadnicy. Wkłady można przycinać na dowolną szerokość. Wyprofilowane wytłoczki umożliwiają przechowywanie butów w dwóch rzędach, przy głębokości zabudowy 51 cm. Innym praktycznym sposobem przechowywania butów jest system EXTENDO w modułach 600 i 900 z nadstawianą półką, która może być ustawiona pod trzema różnymi kątami. Dzięki dodatkowej półeczce możemy, na stosunkowo ograniczonej powierzchni, wygospodarować dodatkowe miejsce nie tylko na buty, ale też np.: na środki do pielęgnacji obuwia, łyżki do butów lub prawidła. Kolejnym sposobem przechowywania butów jest półka wykonana z kratownicy, mocowana do bocznej ściany szafki.

garderoba polka na buty

System EXTENDO

 

Bardzo często mamy problem z przechowaniem i szybkim odnalezieniem najrozmaitszych akcesoriów. Idealnym rozwiązaniem, które porządkuje i zapobiega zagubieniu cennych drobiazgów jest wysuwany koszyk z haczykami i kuwetami w systemie PESOLO.

garderoba wyposazenie garderoby wieszaczki

System PESOLO

 

W garderobie nieodzowna jest deska do prasowania. W  ofercie firmy Peka znajduje się praktyczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie jej wyjęcie z szuflady i rozłożenie. Po zakończonej pracy może być ona łatwo schowana do wnętrza.

Leave a Reply