Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Pora więc pomyśleć o świątecznych dekoracjach. Bez wątpienia najpiękniejszą z nich jest gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją. Aby kwiat ten zdobił Twoje wnętrze w okresie Bożego Narodzenia, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Sprawdź, jak pielęgnować poinsecję i ciesz się jej urokiem w ten magiczny czas!

Depositphotos 96883292 s 2019

O czym warto wiedzieć?

Gwiazda betlejemska pochodzi z terenów Meksyku, Gwatemali i Kolumbii. Najczęściej posiada czerwone kwiaty. Istnieją też inne odmiany poinsecji – o różowych, białych i beżowych kwiatach. Aby roślina pięknie kwitła i ozdabiała Twoje wnętrze, należy o nią szczególnie zadbać. Już na etapie kupna warto wybrać ten okaz, który charakteryzuje się w pełni wybarwionymi przykwiatkami oraz intensywnie zielonymi liśćmi. Sprawdź też czy na roślinie nie ma szkodników. W szczególności białych muszek – tzw. mączlików. Świąteczną roślinę musimy przetransportować w cieple do domu. Owiń więc ją papierem, a po przyniesieniu do domu rozpakuj to połowy i pozostaw na kilka godzin. W ten sposób roślina zaklimatyzuje się w nowym wnętrzu.

Temperatura i światło

W okresie kwitnienia najlepszą temperaturą dla poinsecji będzie ta wahająca się pomiędzy 12 a 22 stopniami Celsjusza. Po przekwitnieniu roślina toleruje niższą temperaturę. Ten świąteczny kwiat lubi jasne miejsca, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Pamiętaj, aby chronić roślinę przed przeciągami i zimnem. Gwiazda betlejemska nie lubi również bezpośredniego kontaktu z urządzeniami grzewczymi.

Podlewanie

Kwitnąca poinsecja wymaga dużej wilgotności. Podłoże rośliny musi być stale wilgotne. Zaleca się podlewać kwiat dwa razy w tygodniu. Po przekwitnieniu roślina przechodzi w tzw. stan spoczynku. Wówczas podlewa się ją rzadziej.

Depositphotos 221788622 s 2019

Leave a Reply