Jak działa na nas hałas i dlaczego warto wybrać cichy samozamykacz do drzwi?

Automatyczne ustawienia bezpiecznego lub regulowanego zamknięcia przeciwpożarowego są często tak silne, że powodują zatrzaskiwanie się drzwi. Taki regularny głośny hałas wpływa na samopoczucie każdego użytkownika budynku, pogarsza koncentrację czy przeszkadza w odpoczynku. To właśnie dlatego zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i inwestycjach mieszkaniowych powinny być stosowane ciche samozamykacze, które znacznie podnoszą komfort użytkowników.

Jak działa na nas hałas?

Hałas jest często ignorowanym wyzwalaczem stresu. Rozwiązania chroniące przed hałasem mogą poprawić jakość życia w perspektywie krótko- i długoterminowej. Niemieckie Towarzystwo Akustyczne (German Acoustical Society – DEGA) regularnie bada jego negatywne konsekwencje podczas corocznego Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Hałasie*.

Nawet niski poziom hałasu może narazić organizm na stres. Jak wskazuje Program Opieki w zakresie Zdrowia Zawodowego Uniwersytetu Michigan, przewlekły hałas w miejscu pracy powoduje wzrost ciśnienia krwi i tętna”**.

W innym badaniu prowadzonym przez eksperta od snu z Harvard Medical School zbadano „zakłócającą zdolność różnych dźwięków szpitalnych podczas snu”. Doszli do wniosku, że „niezbędna jest poprawa warunków akustycznych nowych i istniejących placówek opieki zdrowotnej, aby zapewnić najwyższą jakość opieki”. Zamykające się drzwi były jednym z 14 badanych dźwięków tła***.

Rozwiązanie na bezgłośne zamykanie drzwi

– Hałas w środowisku nie jest trywialnym problemem – mówi Andreas Gmelin, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju biznesowego w jednostce ds. produktów do zamykania drzwi EMEIA w ASSA ABLOY Opening Solutions. – Ważne jest, aby unikać niepotrzebnego zanieczyszczenia akustycznego w miejscu pracy, w placówkach edukacyjnych i kulturalnych, w domach i hotelach, a także w szpitalach – aby zapewnić zarówno spokój ducha, jak i produktywność. Z myślą o tych potrzebach opracowaliśmy technologię zamykaczy drzwi Close-Motion®. Zamykają one jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi szczelnie i prawie niesłyszalnie.

Wspomniany zamykacz Close-Motion szybko przymyka drzwi do wąskiej szczeliny, a następnie spokojnie je hamuje i dociąga powoli, cicho i bezpiecznie, aż zostaną szczelnie zamknięte. Wszystko, co słychać, to delikatne kliknięcie. Technologia radzi sobie z przeciągami czy efektem zasysania powietrza.

Aby montaż zamykacza z cichym domykaniem był łatwy, producenci zadbali o odpowiednie komponenty, takie jak uniwersalna płyta montażowa, znormalizowane pozycje mocowania i szablony do wiercenia – które przyspieszają instalację. Wrzeciono o regulowanej wysokości zapobiega błędom montażowym i umożliwia późniejszą regulację bez kosztów i opóźnień czasowych. Zamykacze Close-Motion testowane są zgodnie z normami EN 1154 / EN 1158 dla drzwi przeciwpożarowych i przeciwdymowych.

Leave a Reply