Ogród zimowy z widokiem na gwiazdy

Zima zbliża się wielkimi krokami. Sposobem na zachowanie lata w mroźne miesiące jest instalacja ogrodów zimowych.

Pokój z widokiem na niebo

Kiedyś oranżerie budowane były tylko przy pałacach i dworach, obecnie przestały być dostępne tylko dla klasy „wyższej”.

Coraz bardziej modne ogrody zimowe, zdecydowanie zwiększają atrakcyjność powierzchni mieszkalnej. Można je zbudować praktycznie przy każdym domu jednorodzinnym, nadając w ten sposób budynkowi nowy wymiar estetyczny i funkcjonalny.

ogrod zimowy1

fot. WIGA System

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom budowlanym oraz odpowiedniemu usytuowaniu, mogą poprawić tzw. bilans cieplny budynku. Projektanci polecają ulokowanie oranżerii od strony wschodniej lub zachodniej, co zapewnia odpowiednią porcję światła słonecznego, a tym samym pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku.

Zalet płynących z posiadania ogrodu zimowego jest wiele. Choć w pierwszej kolejności te służą przede wszystkim do uprawy ciepłolubnych roślin, stanowią idealną przestrzeń relaksu. – Zależnie od jego rodzaju, wnętrze ogrodu można wykorzystać na wiele sposobów – mówi Andrzej Dembowski współwłaściciel firmy WIGA System – W ogrzewanej oranżerii można na przykład urządzić dodatkowy salon czy jadalnię. Z takiego ogrzewanego i jednocześnie wentylowanego ogrodu korzysta się przez cały rok.

W zimie oranżeria zapobiega utracie ciepła przez ściany, a w lecie- nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Duże, przeszklone powierzchnie ścian i dachu, pozwalają energii słonecznej wnikać do wnętrza, dlatego rozwiązanie to staje się popularne w budownictwie energooszczędnym.

Oprócz funkcjonalności oraz korzyści ekonomicznych, ogrody posiadają wartość estetyczną. Stanowią ciekawe urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej. Zastosowanie szkła, jako głównego elementu oranżerii sprawia wrażenie, że jednocześnie znajdujemy się w pomieszczeniu i na zewnątrz. Odpowiednio zaprojektowany ogród, jest sposobem na podniesienie standardu mieszkania oraz zwiększenie jego wartości.

Leave a Reply