Projekt to podstawa – zaplanuj swój ogród

Zastanawiasz się jak mógłby wyglądać Twój przyszły ogród. Jak zgrać jego wygląd i funkcje z potrzebami mieszkańców posesji? Jakiego użyć materiału na nawierzchnie? Odpowiedź jest jedna – dobry projekt aranżacji przestrzeni przydomowej.

Właściciele domów jednorodzinnych mają zwykle własne preferencje, którymi kierują się przy projektowaniu ogrodu. Dobry gust i zmysł estetyczny to jednak połowa drogi do sukcesu. Przyglądając się wielu posesjom można dojść do wniosku, że ich mieszkańcy zamiast podjazdu budują lotnisko lub co najmniej miejski parking. Inną bolączką jest zestawianie ze sobą w nawierzchni pstrokatych barw, czego przecież nie robi się na elewacjach czy dachu. Na samodzielne eksperymenty np. kolorystyczne można pozwolić sobie we wnętrzach. Nietrafne decyzje szybko zatuszuje zwykłe malowanie. Przy projektowanie otoczenia domu fachowa pomoc będzie rozwiązaniem pewniejszym, bezpieczniejszym i gwarantującym dużo lepszy efekt.

Zadaniem projektu jest odnalezienie i stworzenie kompletnej wizji nawierzchni wokół domu wraz z jego otoczeniem ogrodem architekturą. Na zdjęciu nawierzchnia z kostki Piccola Libet Decco w kolorze nero i bianco carrara

Zadaniem projektu jest odnalezienie i stworzenie kompletnej wizji nawierzchni wokół domu wraz z jego otoczeniem, ogrodem, architekturą. Na zdjęciu nawierzchnia z kostki Piccola (Libet Decco) w kolorze nero i bianco carrara.

  • Zadaniem  projektu jest odnalezienie i stworzenie kompletnej wizji nawierzchni  wokół domu wraz z jego otoczeniem, ogrodem, architekturą – mówi  Dawid Kuptz, projektant z firmy Libet pracujący na Pomorzu – Na tym  etapie łatwo coś zmienić, rozwiać wątpliwości. Wspólnie  określić oczekiwania, wyznaczyć kierunek i plan działania. Ważne  jest nie tylko jakie rośliny, krzewy, drzewa znajdują się na  posesji, ale również jakie właściciele chcieliby mieć tam w  przyszłości. Praca nad projektem pozwoli doprecyzować  wszystkie szczegóły.

Źródłem dumy każdego właściciela jest posesja efektowna i praktycznie urządzona. Jednak każda działka budowlana, architektura stojącego tam domu, jego otoczenie – są inne. Różne są też gusta i preferencje mieszkańców. Do zadań projektanta należy nie tylko zaplanowanie kształtu nawierzchni, ale i pomoc w wybraniu odpowiednich materiałów, idealnie pasujących do danego domu i podkreślających jego walory. To projektant dobierze i skomponuje nawierzchnię tak by, oprócz wymagań praktycznych, spełniała także oczekiwania i potrzeby inwestora.

  • Po  bliższym poznaniu różnorodność dostępnych materiałów  nawierzchniowych zaskakuje niejednego klienta – opowiada Dawid  Kuptz. – Kostki brukowe i płyty tarasowe mogą różnić się nie  tylko barwą, ale również kształtami i sposobem wykończenia  powierzchni. Są wśród nich produkty postarzane do układania  nawierzchni stylizowanych na wiekowe, kostki i płyty wykańczane  naturalnymi kruszywami, płyty wiernie odwzorowujące skały  wapienne czy trawertynowe. Jest też prawdziwy piaskowiec.

Kostki brukowe i płyty tarasowe mogą różnić się nie tylko barwą ale również kształtami i sposobem wykończenia powierzchni. Na zdjęciu m.in . koło z płyt Venetia Libet Impressio

Kostki brukowe i płyty tarasowe mogą różnić się nie tylko barwą, ale również kształtami i sposobem wykończenia powierzchni. Na zdjęciu m.in. koło z płyt Venetia (Libet Impressio).

Fachowcowi łatwiej jest dobrać nie tylko rodzaj kostki brukowej, lecz także elementy dekoracyjne, które dodadzą ogrodowi wyjątkowego charakteru i uroku. Klimat otoczenia potrafią zmienić kolorowe żwirki sąsiadujące z nawierzchnią lub wpleciony w ścieżkę naturalny kamień. Nawet drobiazgi potrafią sprawić, że dom ze swoim otoczeniem wygląda niezwykle harmonijnie i pięknie. Wykorzystane rozwiązania będą sprawdzać się w praktyce, a estetyka tak wyjątkowo zaprojektowanego miejsca na długo zapadnie w pamięć.

  • Przy  budowie domu i jego aranżacji, pomoc projektanta znacznie ułatwia  zadanie – twierdzi Dawid Kuptz – Pozwala też zaoszczędzić dużo  czasu i nierzadko nerwów inwestora. Mając przygotowany projekt,  łatwiej zaplanować prace, stworzyć harmonogram działania i  kontrolować jakość wykonania każdego etapu. Zestawienie  materiałów to podstawa każdego projektu. W ten sposób inwestor  oszczędza również pieniądze, bo nie musi kupować materiału na  zapas, ani „na próbę”. Co ważne, taka profesjonalna usługa  projektowa wcale nie musi być kosztowna.

 

Czy wiesz, że…

W całym kraju znajdują się projektanci współpracujący z renomowanymi producentami materiałów nawierzchniowych. Można znaleźć ich na firmowych stronach www lub wystarczy zwrócić się z pytaniem o projektanta do autoryzowanych punktów sprzedaży kostki brukowej. Często zakup większej ilości szlachetnych materiałów nawierzchniowych premiowany jest bezpłatnym, indywidualnym projektem.

 

Leave a Reply