Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem: https://klimatyzacja-r32.pl/. Jeżeli poszukujesz sprawdzonego partnera w zakresie doradztwa i montażu klimatyzacji w domach, mieszkaniach i biurach to skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy na stronie klimatyzacja-r32.pl.
Klimatyzacja to instalacja coraz częściej zakładana w polskich domach. Staje się coraz bardziej popularna, gdyż zwiększa komfort życia, gdy na zewnątrz jest gorąco lub bardzo zimno. W zależności od wybranych ustawień za jej pomocą szybko można dostosować temperaturę oraz nawiew do własnych potrzeb i upodobań. W końcu każdy chciałby w domowym zaciszu zaznać ukojenia od upałów. Jednak wokół klimatyzacji powstało wiele mitów. Jednym z nich jest twierdzenie, że klimatyzacja jest niekorzystna dla zdrowia bo może zwiększać ryzyko zachorowania. Chodzi tu przede wszystkim o infekcje górnych dróg oddechowych: przeziębienie, anginę, zapalenie gardła i oskrzeli. Potocznie mówi się, że pod wpływem klimatyzacji kogoś przewiało, czyli zimny podmuch powietrza z klimatyzatora wywołał chorobę. Czy to prawda? Takie twierdzenie można uznać za mit, gdyż wszystko zależy od tego czy korzystamy z klimatyzatora we właściwy sposób. Oczywiście osoby wyjątkowo wrażliwe powinny unikać znacznych i drastycznych zmian temperatury. Również dzieci, których układ odpornościowy, ale też ośrodek termoregulacji, dopiero się kształtują i stabilizują mogą należeć do pewnego typu grupy ryzyka. Ale dla małych dzieci bardzo niebezpieczne jest też przegrzanie, przed którym należy je bezapelacyjnie chronić.
Zatem klimatyzacja może być bezpieczna i przydatna tylko warto stosować się do kilku wytycznych, aby urządzenie nie szkodziło zarówno dorosłym jak i najmłodszym domownikom.
Jak mądrze korzystać z klimatyzacji aby była bezpieczna dla dzieci?
Po pierwsze trzeba wiedzieć, że temperatura ma znaczenie. Warto stosować się do zasady, że w pomieszczeniu temperatura powinna być niższa o maksymalnie 8 stopni Celsjusza od tej panującej na zewnątrz. A w wielu przypadkach przyjemną ulgę od skwaru można uzyskać ustawiając temperaturę już o 4 stopnie mniejszą. Dzięki temu unikniemy “szoku” termicznego przy wychodzeniu i wracaniu do mieszkania. W przypadku dzieci ważne jest też kontrolowanie temperatury ich ciała. Najlepiej sprawdzać czy dziecko nie ma zbyt zimnego lub gorącego karku i odpowiednio dostosować temperaturę.
Po drugie warto dostosować kierunek podmuchu wiatru, tak aby nie był on skierowany bezpośrednio na domowników i był możliwie rozproszony oraz delikatny. Jeżeli nasz klimatyzator nie posiada takich funkcji należy dopilnować, aby domownicy, a przede wszystkim dzieci nie znajdowali się blisko źródła podmuchu zimnego powietrza.
Kolejna kwestia tyczy się zabezpieczenia dziecka przed zimnem w trakcie drzemek. Otóż powinno ono być okryte i do tego celu najlepiej użyć śpiworków, z których nawet najbardziej aktywne dziecko podczas snu się nie wyswobodzi i nie narazi na zimno.
Żeby uniknąć infekcji górnych dróg oddechowych warto też zadbać o regularne czyszczenie, wymianę filtrów i serwisowanie klimatyzatora. Grzyby i inne mikroorganizmy namnażające się na elementach konstrukcyjnych klimatyzatora, a potem rozprzestrzeniające się wraz z nawiewem mogą prowadzić do nawracających infekcji dlatego dbanie o przeglądy ma ogromne znaczenie dla bezpiecznego używania klimatyzatora.
Podsumowując powyżej wyjaśniliśmy jak korzystać z klimatyzacji aby nie chorować i nie przeziębić dzieci. Stosując się do tych wskazówek używanie klimatyzatora będzie przyjemne, zdrowe i ekonomiczne.