Jak urządzić kącik malucha w sypialni rodziców?

Młodzi rodzice często decydują się na urządzenie kącika dla niemowlaka w swojej sypialni z kilku powodów. Bywa tak, że chcą mieć malucha przy sobie cały czas, a czasem zmuszają ich do tego warunki mieszkaniowe. Korzyścią jest to, że niemowlak cały czas jest na oku, i jest blisko, gdy trzeba do niego wstać w nocy. Kolejnym pożytkiem jest to, że podczas przewijania lub przebierania wszystkie niezbędne akcesoria mamy pod ręką. Właśnie takie są zachęcające wizje, które zderzają się z brutalną rzeczywistością w momencie, gdy dochodzi do zakupów odpowiednich mebli. 

kacik malucha w pokoju rodzicow 1

Kącik malucha w sypialni rodziców

Podczas zakupu mebli dla noworodka, który ma być blisko rodziców pojawia się wyzwanie, jak pomieścić na małej przestrzeni wszystko, co uważamy za potrzebne? Po pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie jakie elementy wyposażenia są naprawdę niezbędne, po drugie należy spisać listę tych rzeczy a na koniec nie dać się ponieść szałowi zakupów. Producenci oferują nieograniczone ilości akcesoriów i dodatków dla dzieci, od mebli, poprzez tekstylia aż do gadżetów i zabawek. Wszystkie te rzeczy, które poza tym, że wydają się potrzebne, kuszą urokliwością wrażliwe serca młodych mam. Jeśli zaczniemy od przygotowania dokładnej listy, okaże się, że mniej znaczy więcej, nie tylko pod względem funkcjonalnym a także wizualnym.

Najważniejszym meblem, bez którego nie można się obejść jest łóżeczko. Nie da się wymienić wszystkich dostępnych wzorów i kolorów jakie występują na rynku. Konieczność urządzania kącika dla dziecka w sypialni nie musi oznaczać krótkoterminowych rozwiązań. W takiej sytuacji także warto patrzeć w przyszłość, i inwestować w długowieczne meble, nawet jeśli jeszcze nie wiemy, jak zaaranżujemy przyszły pokój pociechy.

kacik malucha w pokoju rodzicow 2

Kącik malucha w sypialni rodziców

Korzystnie jest stawiać na meble uniwersalne i prostą stylistykę, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie dowolnie zmieniać charakter wnętrza za pomocą kolorowych tekstyliów i dodatków. Nie musimy zawczasu planować aranżacji. Uniwersalność na szczęście nie oznacza nudy. Mamy na rynku marki łączące trzy czynniki, których poszukują rodzice. Są to jakość, atrakcyjność i bezpieczeństwo. Przykładem jest Pinio – marka pochodząca z Polski. Materac łóżeczka posiada trzy poziomy wysokości i możliwość zdemontowania trzech szczebelków. Funkcjonalność ta przyda się, gdy dziecko dorośnie na tyle by samodzielnie poruszać się po pokoju. Niezbędny jest także mebel służący do przechowywania ciuszków, kosmetyków i tekstyliów. Gdy miejsca na szafę jest za mało, z pomocą przychodzi komoda. Kolejny przykład produktu marki Pinio dowodzi, że mebel może nie być duży, ale za to pojemny. W dodatku pięknie się prezentuje również w dorosłym wnętrzu, jak sypialnia rodziców.

Kiedy już wiemy, które meble są niezbędne, nadchodzi czas na zaplanowanie ich rozmieszczenia w pokoju. Najlepszym miejscem do wygospodarowania są puste ściany, bez okien i kaloryferów. Przewijak w formie nakładki jest wygodnym rozwiązaniem. Można go umieścić zarówno na łóżeczku jak i na komodzie. Oszczędza miejsce i zapewnia bezpieczeństwo – jest mocno przymocowany, a jednocześnie nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu mebla. Najlepiej, jeśli przewijak zostanie zamontowany na komodzie, w której znajdują się wszystkie ubranka, kosmetyki i pieluszki. Dzięki temu nie trzeba odchodzić od dziecka nawet na krok, żeby sięgnąć po potrzebne akcesoria. Kiedy maluszek podrośnie, można nakładkę zdemontować bez szkody dla mebla.

kacik malucha w pokoju rodzicow 3

Kącik malucha w sypialni rodziców

Zaraz przy komodzie z przewijakiem stoi łóżeczko, do którego możemy przenieść dziecko jednym ruchem. Jeśli wystarczy miejsca, warto pomyśleć o wygodnym fotelu do karmienia i umieścić go po drugiej stronie łóżeczka. Fotel jest niezastąpiony podczas nocnego wstawania, czytania bajek lub usypiania dziecka w biegu dnia. Jego relaksujące właściwości pozytywnie wpłyną na skuteczne utulanie malucha. Mebel ten stał się bardzo modnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju, co można zauważyć w profilach społecznościowych popularnych blogerek. Pochodzi od Lamps & Company i jest dostępny w kilku urokliwych, pastelowych kolorach.

Przemyślane rozmieszczenie mebli jest funkcjonalne i wytycza pewną przestrzeń na podłodze, którą z góry możemy przeznaczyć na zabawę. Można rozkładać tutaj kocyk w razie potrzeby lub dywan na stałe.

Jeśli jesteśmy w temacie zabawy, pojawia się pytanie co zrobić z nadmiarem zabawek. Przyda się szuflada, którą można dokupić wraz z łóżeczkiem, kufer na zabawki, który zmieści się w kącie pomiędzy meblami lub kosze, których na rynku jest pod dostatkiem, a które oprócz funkcjonalności zdobią.

Uniwersalny styl i urokliwość mebli dają dużo możliwości przy doborze ozdób i dywanu. Neutralny i dobry jakościowo dywan będzie pasował zarówno do sypialni dorosłych, jak i do typowo dziecięcych wnętrz. Przykład ze zdjęć pokazuje, że okrągły, haftowany dywan w białym kolorze koresponduje z meblami i nadaje romantyzmu, a wybrany wzór naklejki na ścianę podkreśla dziecięce przeznaczenie przestrzeni i jednocześnie jest na tyle umiarkowany, że nie gryzie się z dorosłą częścią pomieszczenia.

Meble: Pinio
Fotel: Lamps & Company
Dywan: 4KidsPoint.pl
Wnętrze: Dominika Tworek, http://dominikatworek.pl/

Leave a Reply