Klinkier wewnątrz: cegła czy płytka?

Cegła, jaka jest, każdy widzi. Ostatnio coraz częściej nie tylko na zewnątrz budynków, ale także w ich wnętrzach, gdzie z powodzeniem pełni rolę dekoracyjną. Zwłaszcza w przypadku jej szlachetnej, klinkierowej odmiany. To szczególnie interesująca propozycja dla wszystkich poszukujących materiału do tworzenia nietuzinkowych aranżacji właściwie każdego rodzaju przestrzeni.

Choć klinkier kojarzony jest przede wszystkim ze stylowymi elewacjami, to jego oryginalną urodę można z powodzeniem wykorzystywać także we wnętrzach. Ten naturalny element wykończenia dobrze komponuje się niemal z każdym innym materiałem, poczynając od klasycznego drewna aż po szkło, metal, a nawet tworzywa sztuczne. Odpowiednio dobierając kolor i fakturę można uczynić klinkier charakterystycznym elementem aranżacji – zarówno klasycznych, stonowanych, jak również tych nowoczesnych i minimalistycznych.

klinkier we wnetrzu 1

fot. CRH Klinkier

Jeden materiał, wiele twarzy

Wszechstronność zastosowania klinkieru we wnętrzach wynika nie tylko z jego wizualnej atrakcyjności, lecz także właściwości technicznych. – To materiał w 100% naturalny, wypalany z gliny i piasku, bez stosowania sztucznych barwników. Jest przyjazny użytkownikom, ponieważ dzięki niemu możemy zachować we wnętrzach dobry mikroklimat, ponadto charakteryzuje się odpornością np. na grzyby mogące wywoływać alergie – tłumaczy Piotr Czerski, Dyrektor Handlowy CRH Klinkier.

W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka duże znaczenie ma wysoka wytrzymałość mechaniczna klinkieru, odpornego m.in. na obtłuczenia, a także niska nasiąkliwość materiału. Dzięki niej z klinkierowych powierzchni łatwo można zmywać różne zabrudzenia.

klinkier we wnetrzu 2

fot. CRH Klinkier

Cegła czy płytka?

Klinkier może być we wnętrzach wykorzystywany w bardzo szerokim zakresie – od kilku cegieł w niewielkiej wnęce lub okolicy kominka, aż po całe ściany. W każdym przypadku będzie trwałym dekorem budującym charakterystyczny klimat pomieszczenia, m.in. dzięki trójwymiarowości wpływającej na niepowtarzalną grę światłocieni na jego powierzchni.

klinkier we wnetrzu 3

fot. CRH Klinkier

Warto pamiętać, że tam, gdzie np. uwarunkowania konstrukcyjne lub ilość miejsca wykluczają użycie ciężkich, pełnych cegieł, można wykorzystać płytki klinkierowe. – Są wypalane z tej samej gliny i w tej samej technologii co cegły. Ich montaż nie sprawia problemu i przebiega podobnie do montażu kafli – wyjaśnia ekspert CRH Klinkier. W ofercie firmy CRH znajdziemy trzy dostępne grubości płytek – 10 mm, 13 mm i 20 mm – co umożliwia zastosowanie różnych wariantów fugowania, w tym cofniętej fugi, pozwalającej uzyskać obraz szczególnej głębi klinkierowej powierzchni.

Leave a Reply